Logo

Mathematical Sciences Research Institute

Home » Videos » Semester(01-01-2013 - 07-30-2013)

Semester Workshops

01-01-2013 - 07-30-2013

  1. Summer Graduate School Introduction to the Mathematics of Seismic Imaging

    LEAD Gunther Uhlmann (University of Washington)

    In this two week program we will develop some of the mathematical foundations of seismic imaging that is a basic tool used in ``Imaging the Earth Interior". This is one of the components of the Mathematics of Planet Earth year in 2013.

    The goal in seismic imaging is to determine the inner structure of the Earth from the crust to the inner core by using information provided by earthquakes in the case of the deep interior or by measuring the reflection of waves produced by acoustic or elastic sources on the surface of the Earth. The mathematics of seismic imaging involves solving inverse problems for the wave equation. No previous experience on inverse problems will be assumed.

    Show All Collapse
    Jul 29, 2013
    Monday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Problem Session
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Computer Lab
    Jul 30, 2013
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Problem Session
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Computer Lab
    Jul 31, 2013
    Wednesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
    10:00 AM - 10:30 AM
      Tea
    10:30 AM - 11:30 AM
      Lecture
    Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
    11:30 AM - 02:00 PM
      BBQ Lunch at Nearby Park
    02:00 PM - 03:00 PM
      Problem Session
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Computer Lab
    Aug 01, 2013
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Problem Session
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Computer Lab
    Aug 02, 2013
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Laurent Demanet (Massachusetts Institute of Technology)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Problem Session
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Computer Lab
    Aug 05, 2013
    Monday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    William Symes (Rice University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    William Symes (Rice University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Problem Session
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Computer Lab
    Aug 06, 2013
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    William Symes (Rice University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    William Symes (Rice University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Problem Session
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Computer Lab
    Aug 07, 2013
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    William Symes (Rice University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    William Symes (Rice University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Problem Session
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Computer Lab
    Aug 08, 2013
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    William Symes (Rice University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    William Symes (Rice University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Problem Session
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Computer Lab
    Aug 09, 2013
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    William Symes (Rice University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    William Symes (Rice University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Problem Session
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Computer Lab
  2. Summer Graduate School New Geometric Techniques in Number Theory

    Toby Gee (Imperial College, London), LEAD Ariane Mézard (L'Institut de Mathématiques de Jussieu), David Nadler (University of California, Berkeley), Peter Scholze (Universität Bonn)

    The branches of number theory most directly related to automorphic forms have seen enormous progress over the past five years. Techniques introduced since 2008 have made it possible to prove many new arithmetic applications. The purpose of the current workshop is to drow the attention of young students or researchers to new questions that have arisen in the course of bringing several chapters in the Langlands program and related algebraic number theory to a close. We will focus especially on some precise questions of a geometric nature, or whose solutions seem to require new geometric insights. A graduate level in Number Theory is expected.

    This two-week workshop will be devoted to the following subjects: Automorphy lifting theorems, p-adic local Langlands program, Characters of categorical representations and Hasse-Weil zeta function. During the first week, the lecturers present an open question and related mathematical objects. The first exercice sessions serve to direct the participants to an appropriate subject depending on their level. During the second week, the lecturers give some more advanced lectures on the field.

    Show All Collapse
    Jul 01, 2013
    Monday
    09:00 AM - 09:15 AM
      Welcome
    09:15 AM - 10:45 AM
      Lecture
    David Nadler (University of California, Berkeley)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:15 PM
      Lecture
    Ariane Mézard (L'Institut de Mathématiques de Jussieu)
    12:15 PM - 01:45 PM
      Lunch
    01:45 PM - 02:45 PM
      Lecture
    Peter Scholze (Universität Bonn)
    02:45 PM - 03:15 PM
      Asymptotic behaviors of higher Mahler Measure
    Arunabha Biswas (Texas Tech University)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea Break
    03:45 PM - 04:45 PM
      Problem Session
    Gabriel Dospinescu (École Normale Supérieure de Lyon)
    Jul 02, 2013
    Tuesday
    09:15 AM - 10:45 AM
      Lecture
    Ariane Mézard (L'Institut de Mathématiques de Jussieu)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:15 PM
      Problem Session
    Penghui Li (University of California, Berkeley)
    12:15 PM - 01:45 PM
      Lunch
    01:45 PM - 02:45 PM
      Lecture
    David Nadler (University of California, Berkeley)
    02:45 PM - 03:15 PM
      Representations and Pseudorepresentations
    Carl Wang Erickson (Brandeis University)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea Break
    03:45 PM - 04:45 PM
      Problem Session
    Timo Richarz (Max-Planck-Institut für Mathematik)
    Jul 03, 2013
    Wednesday
    09:15 AM - 10:45 AM
      Lecture
    Peter Scholze (Universität Bonn)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 01:45 PM
      BBQ
    01:45 PM - 02:45 PM
      Problem Session
    Gabriel Dospinescu (École Normale Supérieure de Lyon)
    02:45 PM - 03:45 PM
      Problem Session
    Timo Richarz (Max-Planck-Institut für Mathematik)
    03:45 PM - 04:45 PM
      Problem Session
    Penghui Li (University of California, Berkeley)
    Jul 05, 2013
    Friday
    09:15 AM - 10:45 AM
      Lecture
    David Nadler (University of California, Berkeley)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:15 PM
      Lecture
    Peter Scholze (Universität Bonn)
    12:45 PM - 01:45 PM
      Lunch
    01:45 PM - 02:45 PM
      Lecture
    Ariane Mézard (L'Institut de Mathématiques de Jussieu)
    02:45 PM - 03:15 PM
      Selmer groups and class groups
    Kestutis Cesnavicius (Massachusetts Institute of Technology)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea Break
    03:45 PM - 04:45 PM
      Problem Session
    Penghui Li (University of California, Berkeley)
    Jul 08, 2013
    Monday
    09:15 AM - 10:45 AM
      Lecture
    Toby Gee (Imperial College, London)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:15 PM
      Problem Session
    Gabriel Dospinescu (École Normale Supérieure de Lyon)
    12:15 PM - 01:45 PM
      Lunch
    01:45 PM - 02:45 PM
      Lecture
    David Nadler (University of California, Berkeley)
    02:45 PM - 03:15 PM
      Towards a Langlands correspondence for Hecke modules of SL_n in characteristic p
    Karol Koziol (Columbia University)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea Break
    03:45 PM - 04:45 PM
      Problem Session
    George Boxer (Harvard University)
    Jul 09, 2013
    Tuesday
    09:15 AM - 10:45 AM
      Lecture
    Ariane Mézard (L'Institut de Mathématiques de Jussieu)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:15 PM
      Problem Session
    Timo Richarz (Max-Planck-Institut für Mathematik)
    12:15 PM - 01:45 PM
      Lunch
    01:45 PM - 02:45 PM
      Lecture
    Toby Gee (Imperial College, London)
    02:45 PM - 03:15 PM
      p-adic functoriality
    Judith Ludwig (Imperial College, London)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea Break
    03:45 PM - 04:45 PM
      Problem Session
    George Boxer (Harvard University)
    Jul 10, 2013
    Wednesday
    09:15 AM - 10:45 AM
      Lecture
    Peter Scholze (Universität Bonn)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:15 PM
      Problem Session
    Gabriel Dospinescu (École Normale Supérieure de Lyon)
    12:15 PM - 01:45 PM
      Lunch
    01:45 PM - 02:45 PM
      Lecture
    Toby Gee (Imperial College, London)
    02:45 PM - 03:15 PM
      On images of Galois representations associated to non-CM Hida families of modular forms
    Jaclyn Lang (University of California, Los Angeles)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Local constants for families of representations of GL(2) of a local field
    Gilbert Moss (University of Texas)
    03:45 PM - 04:45 PM
      Problem Session
    George Boxer (Harvard University)
    Jul 11, 2013
    Thursday
    09:15 AM - 10:45 AM
      Lecture
    Toby Gee (Imperial College, London)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:15 PM
      Problem Session
    Timo Richarz (Max-Planck-Institut für Mathematik)
    12:15 PM - 01:45 PM
      Lunch
    01:45 PM - 02:45 PM
      Problem Session
    Gabriel Dospinescu (École Normale Supérieure de Lyon)
    01:45 PM - 02:45 PM
      Problem Session
    Penghui Li (University of California, Berkeley)
    02:45 PM - 03:15 PM
      Interpolating Periods
    Shrenik Shah (Princeton University)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea Break
    03:45 PM - 04:45 PM
      Problem Session
    George Boxer (Harvard University)
    Jul 12, 2013
    Friday
    09:15 AM - 10:45 AM
      Problem Session
    Peter Scholze (Universität Bonn)
    09:15 AM - 10:45 AM
      Problem Session
    Timo Richarz (Max-Planck-Institut für Mathematik)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:15 PM
      Problem Session
    Penghui Li (University of California, Berkeley)
    12:15 PM - 01:45 PM
      Lunch
    01:45 PM - 02:45 PM
      Group Presentation
    02:45 PM - 03:15 PM
      Group Presentation
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea Break
    03:45 PM - 04:45 PM
      Group Presentation
  3. Summer Graduate School Algebraic Topology

    Andrew Blumberg (University of Texas), Teena Gerhardt (Michigan State University), LEAD Michael Hill (University of Virginia)

    Modern algebraic topology is a broad and vibrant field which has seen recent progress on classical problems as well as exciting new interactions with applied mathematics. This summer school will consist of a series of lecture by experts on major research directions, including several lectures on applied algebraic topology. Participants will also have the opportunity to have guided interaction with the seminal texts in the field, reading and speaking about the foundational papers.

    Show All Collapse
    Jun 17, 2013
    Monday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:45 AM
      Intro to stable homotopy and spectra I
    Brooke Shipley (University of Illinois at Chicago)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:30 PM
      Intro to equivariant stable homotopy I
    Michael Hill (University of Virginia)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:45 PM
      Student Talk: Thom's "Quelque proprietes globales des varietes differentiables"
    Cary Malkiewich (Stanford University)
    02:45 PM - 03:30 PM
      Problem Session
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 04:45 PM
      Student Talk: Milnor's "The Steenrod algebra and its dual"
    Jonathan Thompson (University of Kentucky)
    Jun 18, 2013
    Tuesday
    09:30 AM - 10:45 AM
      Intro to stable homotopy and spectra II
    Brooke Shipley (University of Illinois at Chicago)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:30 PM
      Intro to equivariant stable homotopy II
    Michael Hill (University of Virginia)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:45 PM
      Student Talk: Quillen's "Elementy proofs of some results of cobordism theory using Steenrod operations"
    Gabriel Valenzuela (Wesleyan University)
    02:45 PM - 03:30 PM
      Problem Session
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 04:45 PM
      Student Talk: Atiyah's "K-theory"
    Michael Francis (University of Victoria)
    Jun 19, 2013
    Wednesday
    09:30 AM - 10:45 AM
      Intro to stable homotopy and spectra III
    Brooke Shipley (University of Illinois at Chicago)
    10:45 AM - 11:30 AM
      Student Talk: Adams & Atiyah "K-theory and the Hopf invariant"
    Charmaine Sia (Harvard University)
    11:30 AM - 02:00 PM
      BBQ Lunch at Nearby Park
    02:00 PM - 03:15 PM
      Intro to equivariant stable homotopy III
    Michael Hill (University of Virginia)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Faculty and Postdoc Panel
    Jun 20, 2013
    Thursday
    09:30 AM - 10:45 AM
      Intro to stable homotopy and spectra IV
    Brooke Shipley (University of Illinois at Chicago)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:30 PM
      Intro to equivariant stable homotopy IV
    Michael Hill (University of Virginia)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:45 PM
      Student Talk: Milnor's & Stasheff's "Characteristic Classes"
    Lorenzo Losa (Scuola Normale Superiore)
    02:45 PM - 03:30 PM
      Problem Session
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 04:45 PM
      Student Talk: Becker & Gottlieb's "The transfer map and fiber bundles"
    Jean Verrette (University of Hawaii at Manoa)
    Jun 21, 2013
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Applied algebraic topology I
    Gunnar Carlsson (Stanford University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Coffee Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Applied Algebraic topology II
    Gunnar Carlsson (Stanford University)
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 02:15 PM
      Student Talk: Kervaire's " A manifold which does not admit any differentiable structure"
    Maxim Stykow (University of British Columbia)
    02:15 PM - 02:30 PM
      Break
    02:30 PM - 03:15 PM
      Student Talk: Milnor's "On manifolds homoemorphic to the 7-sphere" and Kervaire & Milnor's "Groups of homotopy spheres I"
    Nathan Perlmutter (University of Oregon)
    03:15 PM - 04:00 PM
      Tea and Problem Session
    04:00 PM - 04:45 PM
      Student Talk: Bass' "Catefories of modules and their equivalences
    Ernest Fontes (University of Texas)
    Jun 24, 2013
    Monday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Applied algebraic topology III
    Gunnar Carlsson (Stanford University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Coffee Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Applied algebraic topology IV
    Gunnar Carlsson (Stanford University)
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 02:15 PM
      Student Talk: Milnor's "The geometric realization of a semi-simplicial complex"
    Scott Slinker (University of Virginia)
    02:15 PM - 02:30 PM
      Break
    02:30 PM - 03:15 PM
      Student Talk: Segal's "Classifying spaces and spectral sequences"
    Aaron Mazel-Gee (University of California, Berkeley)
    03:15 PM - 04:00 PM
      Tea and Problem Session
    04:00 PM - 04:45 PM
      Student Talk: Quillen's "Homotopical algebra"
    Deborah Vicinsky (University of Oregon)
    Jun 25, 2013
    Tuesday
    09:30 AM - 10:45 AM
      Intro to computational techniques in stable homotopy I
    Mark Behrens (Massachusetts Institute of Technology)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:30 PM
      Intro to algebraic K-theory I
    Andrew Blumberg (University of Texas)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:45 PM
      Student Talk: Bousfiled & Kan "Homotopy limits, completions, and localizations"
    Robert Hank (University of Minnesota Twin Cities)
    02:45 PM - 03:30 PM
      Problem Session
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 04:45 PM
      Student Talk: Dwyer & Kan's "Simplicial localization of categories" and "Calculating simplicial localizations"
    Chris Kapulkin (University of Western Ontario)
    Jun 26, 2013
    Wednesday
    09:30 AM - 10:45 AM
      Intro to computational techniques in stable homotopy II
    Mark Behrens (Massachusetts Institute of Technology)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:30 PM
      Intro to algebraic K-theory II
    Andrew Blumberg (University of Texas)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:30 PM
      Job Skills Workshop
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 04:45 PM
      Student Talk: Brown's "Cohomology theories
    Eric Bunch (Kansas State University)
    Jun 27, 2013
    Thursday
    09:30 AM - 10:45 AM
      Intro to computational techniques in stable homotopy III
    Mark Behrens (Massachusetts Institute of Technology)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:30 PM
      Intro to algebraic K-theory III
    Andrew Blumberg (University of Texas)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:45 PM
      Student Talk: May's "The geometry of iterated loop spaces"
    Vitaly Lorman (Johns Hopkins University)
    02:45 PM - 03:30 PM
      Problem Session
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 04:45 PM
      Student Talk: Segal's "Categories and cohomology theories"
    Matthew Sartwell (University at Buffalo (SUNY))
    Jun 28, 2013
    Friday
    09:30 AM - 10:45 AM
      Intro to computational techniques in stable homotopy IV
    Mark Behrens (Massachusetts Institute of Technology)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Coffee Break
    11:15 AM - 12:30 PM
      Intro to algebraic K-theory IV
    Andrew Blumberg (University of Texas)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:45 PM
      Student Talk: Mandell, May, Schwede, & Shipley's " Model categories of diagram spectra"
    Mona Merling (University of Chicago)
    02:45 PM - 03:30 PM
      Problem Session
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 04:45 PM
      Student Talk: Mahowald's "Ring spectra which are Thom complexes
    Eric Peterson (University of California, Berkeley)
  4. MSRI-UP MSRI-UP 2013: Algebraic Combinatorics

    Duane Cooper (Morehouse College), Ricardo Cortez (Tulane University), Herbert Medina (Loyola Marymount University), LEAD Ivelisse M. Rubio (University of Puerto Rico), Suzanne Weekes (Worcester Polytechnic Institute)

    The MSRI-UP summer program is designed for undergraduate students who have completed two years of university-level mathematics courses and would like to conduct research in the mathematical sciences. Due to funding restrictions, only U.S. citizens and permanent residents are eligible to apply and the program cannot accept foreign students regardless of funding. The academic portion of the 2013 program will be led by Dr. Rosa Orellana from Dartmouth College.

    Show All Collapse
    Jul 26, 2013
    Friday
    08:45 AM - 09:00 AM
      Opening Remarks
    09:00 AM - 09:45 AM
      On the Schur Positivity of Differences of Products of Schur Functions
    10:00 AM - 10:45 AM
      Permutation Patterns for Real-Valued Functions
    11:00 AM - 11:45 AM
      The Algebra of Set Partitions
    12:00 PM - 01:00 PM
      Lunch
    01:00 PM - 01:45 PM
      The lattice of set partitions and transition matrices of symmetric functions
    02:00 PM - 02:45 PM
      Chromatic Symmetric Functions of Trees and Unicycles
    03:00 PM - 03:45 PM
      Number of permutations with same peak set for signed permutations
    04:00 PM - 04:30 PM
      Closing Remarks
  5. Workshop The Commutative Algebra of Singularities in Birational Geometry: Multiplier Ideals, Jets, Valuations, and Positive Characteristic Methods

    Craig Huneke (University of Virginia), Yujiro Kawamata (University of Tokyo), Mircea Mustata (University of Michigan), Karen Smith (University of Michigan), Kei-ichi Watanabe (Nihon University)

    The workshop will examine the interplay between measures of singularities coming both from characteristic p methods of commutative algebra, and invariants of singularities coming from birational algebraic geometry. There is a long history of this interaction which arises via the "reduction to characteristic p" procedure. It is only in the last few years, however, that very concrete objects from both areas, namely generalized test ideals from commutative algebra and multiplier ideals from birational geometry, have been shown to be intimately connected. This workshop will explore this connection, as well as other topics used to study singularities such as jets schemes and valuations.

    Show All Collapse
    May 06, 2013
    Monday
    09:00 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:20 AM
      Resolutions of dlt pairs
    János Kollár (Princeton University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 11:50 AM
      Recent results on the grading of local cohomology modules
    Gennady Lyubeznik (University of Minnesota Twin Cities)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:50 PM
      the core of an ideal
    Claudia Polini (University of Notre Dame)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:20 PM
      ACC for the log canonical threshold and termination of flips
    James McKernan (Massachusetts Institute of Technology)
    May 07, 2013
    Tuesday
    09:00 AM - 09:50 AM
      Multiplicities of graded families of linear series
    Steven Cutkosky (University of Missouri)
    10:00 AM - 10:30 AM
      Tea
    10:30 AM - 11:20 AM
      Ordinary varieties and the comparison between multiplier ideals and test ideals
    Vasudevan Srinivas (Tata Institute of Fundamental Research)
    11:30 AM - 12:20 PM
      F-singularities in families
    Karl Schwede (Pennsylvania State University)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:50 PM
      On the local uniformization of Abhyankar valuations using toric maps
    Bernard Teissier (L'Institut de Mathématiques de Jussieu)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:20 PM
      A local Lefschetz theorem
    Bhargav Bhatt (Institute for Advanced Study)
    04:30 PM - 06:20 PM
      Reception
    May 08, 2013
    Wednesday
    09:00 AM - 09:50 AM
      The Nash problem on families of arcs
    Tommaso de Fernex (University of Utah)
    10:00 AM - 10:30 AM
      Tea
    10:30 AM - 11:20 AM
      F-Signature and Relative Hilbert-Kunz Multiplicity
    Kevin Tucker (Princeton University)
    11:30 AM - 12:20 PM
      Some computations of Hilbert-Kunz functions
    Vijaylaxmi Trivedi (Tata Institute of Fundamental Research)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:25 PM
      F-pure thresholds of quasi-homogeneous polynomials
    Emily Witt (University of Minnesota Twin Cities)
    02:00 PM - 02:25 PM
      Pluri-canonical maps in positive characteristic
    Yuchen Zhang (University of Utah)
    02:30 PM - 02:55 PM
      Degrees of relations, the Weak Lefschetz Property, and top socle degrees in positive characteristic
    Adela Vraciu (University of South Carolina)
    02:30 PM - 02:55 PM
      Generic linkage and regularity of algebraic varieties
    Wenbo Niu (Purdue University)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 03:55 PM
      Multiplier ideals and test ideals of complete intersection binomial ideals.
    Takafumi Shibuta (Kyushu University)
    03:30 PM - 03:55 PM
      Asymptotic test ideals and their possible applications to resolution problems
    Angelica Benito (University of Michigan)
    04:00 PM - 04:25 PM
      Frobenius splitting of orbit closures associated to type A quivers
    Jenna Rajchgot (MSRI - Mathematical Sciences Research Institute)
    04:00 PM - 04:25 PM
      Dual F-signature
    Akiyoshi Sannai (Nagoya University)
    May 09, 2013
    Thursday
    09:00 AM - 09:50 AM
      Globally F-regular and Frobenius split surfaces.
    Shunsuke Takagi (Graduate School of Mathematical Sciences)
    10:00 AM - 10:30 AM
      Tea
    10:30 AM - 11:20 AM
      The index of a threefold canonical singularity
    Masayuki Kawakita (Kyoto University)
    11:30 AM - 12:20 PM
      Uniform Izumi's theorem
    Charles Favre (École Polytechnique)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:50 PM
      Singularities with respect to Mather-Jacobian discrepancies
    Shihoko Ishii (University of Tokyo)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:20 PM
      The monodromy conjecture for motivic and related zeta functions
    Willem Veys (Katholieke Universiteit Leuven)
    May 10, 2013
    Friday
    09:30 AM - 10:20 AM
      Mather multiplier ideals
    Lawrence Ein (University of Illinois at Chicago)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 11:50 AM
      Something is irrational in Hilbert-Kunz theory
    Holger Brenner (Universität Osnabrück)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 02:50 PM
      The Singularities of the Moduli Spaces of Vector Bundles over Curves in characteristic p
    Vikram Mehta (University of Bombay)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:20 PM
      Stabilization of the Frobenius push-forward and the F-blowup sequence
    Nobuo Hara (Tohoku University)
  6. Workshop Interactions between Noncommutative Algebra, Representation Theory, and Algebraic Geometry

    Victor Ginzburg (University of Chicago), Iain Gordon (University of Edinburgh, UK), Markus Reineke (Bergische Universität Wuppertal, Germany), Catharina Stroppel* (University of Bonn, Germany), and James Zhang (University of Washington)

    In recent years there have been increasing interactions between noncommutative algebra/representation theory on the one hand and algebraic geometry on the other. This workshop would aim to examine these interactions and, as importantly, to encourage the interactions between the three areas. The precise topics will become more precise nearer the time, but will certainly include:

    Noncommutative algebraic geometry; Noncommutative resolutions of singularities and Calabi-Yau algebras; Symplectic reflection and related algebras; D-module theory; Deformation-quantization
     

    Show All Collapse
    Apr 08, 2013
    Monday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:30 AM
      Poincare-Birkhoff-Witt Theorems and group actions in positive characteristic
    Sarah Witherspoon (Texas A & M University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Quantum cluster algebra structures on quantum nilpotent algebras
    Milen Yakimov
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Centres of NCCRs are KLT
    Colin Ingalls (University of New Brunswick)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Cluster algebras and singular supports of perverse sheaves
    Hiraku Nakajima (Kyoto University)
    Apr 09, 2013
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Noncommutative projective geometry through the looking glass
    Raf Bocklandt
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Clifford actions on DG categories
    Daniel Murfet (University of California, Los Angeles)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      The enveloping algebra of the Witt algebra is not noetherian
    Susan Sierra (University of Edinburgh)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Classifying Orders in the Sklyanin Algebra
    Daniel Rogalski (University of California)
    04:30 PM - 06:20 PM
      Reception
    Apr 10, 2013
    Wednesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      On Procesi bundles
    Ivan Loseu
    10:00 AM - 10:30 AM
      Tea
    10:30 AM - 11:30 AM
      Noncommutative unipotent groups
    Ken Brown (University of Glasgow)
    11:30 AM - 12:30 PM
      Derived categories of Grassmannians in arbitrary characteristic (Michel Van den Bergh)
    Apr 11, 2013
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Elliptic character sheaves (David Nadler)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Categorifications and Rational Cherednik Algebras
    Peng Shan
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Vanishing Cycles for Mirabolic D-modules
    Gwyn Bellamy
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      The McKay Correspondence for anti-canonically embedded Fano Varieties
    Ragnar-Olaf Buchweitz (University of Toronto)
    Apr 12, 2013
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Rigid analytic quantisation and p-adic representations of p-adic Lie groups
    Konstantin Ardakov (University of Oxford)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Noncommutative motives (Gonçalo Tabuada)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Cohomology of the elliptic Affine Springer Fibres and the rational Cherednik algebras (Alexei Oblomkov)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Noncommutative Hilbert schemes and stable pairs on elliptic curves (Roman Bezrukavnikov)
  7. Workshop Critical Issues in Mathematics Education 2013: Assessment of Mathematical Proficiencies in the Age of the Common Core

    Mark Thames* (University of Michigan), Kristin Umland* (University of New Mexico), Noah Heller (Math for America) and Alan Schoenfeld (University of California, Berkeley)

    This workshop will explore the fundamental problems of trying to assess students' mathematical proficiency, seeking to take a more comprehensive perspective on what it is to learn, know, and use mathematics. The advent of the Common Core State Standards both increases the demand and broadens the conception of what it is to be mathematically skillful, and opens new opportunities and challenges to improving our ability to assess what students understand and can do.

    Show All Collapse
    Apr 03, 2013
    Wednesday
    04:00 PM - 04:30 PM
      Registration and Refreshments
    04:30 PM - 04:35 PM
      Welcome (Robert Bryant)
    04:35 PM - 05:15 PM
      Setting the stage: An introduction to the fundamental challenges of assessment (Alan Schoenfeld)
    05:15 PM - 06:45 PM
      The challenge of assessing mathematical proficiency: A student interview (Deborah Ball & Hyman Bass)
    06:45 PM - 07:15 PM
      Combining our expertise: Working together on assessment tasks (Kristin Umland)
    07:15 PM - 07:45 PM
      Introduction to Working Groups
    Apr 04, 2013
    Thursday
    07:30 AM - 08:30 AM
      Light Breakfast
    08:30 AM - 09:30 AM
      Dissolving the boundaries (Bill McCallum and Jason Zimba)
    09:30 AM - 10:45 AM
      Working Groups
    10:45 AM - 11:30 AM
      Assessment in practice: Use, needs, and examples (Eyal Wallenberg, Melanie Smith, David Baiz, & Jonathan Osler)
    11:30 AM - 12:30 PM
      Assessing complex human practices (Eva Baker)
    12:30 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 02:15 PM
      Assessment ABCs: Purpose, design, and examples (Mike Briscoe, Guillermo Solano-Flores, & Ann Shannon)
    02:15 PM - 03:30 PM
      Working Groups
    03:30 PM - 04:15 PM
      PARCC: Challenges taken on and progress to date (Doug Sovde)
    04:15 PM - 05:30 PM
      Working Groups
    05:30 PM - 07:00 PM
      Reception
    Apr 05, 2013
    Friday
    07:30 AM - 08:30 AM
      Light Breakfast
    08:30 AM - 09:15 AM
      Diversity and equity: Assessment challenges and examples
    Marcus Hung, Maria Martiniello, Judit Moschkovich
    09:15 AM - 10:45 AM
      Working Groups
    10:45 AM - 11:30 AM
      SBAC: Challenges taken on and progress to date (Shelbi Cole)
    11:30 AM - 12:30 PM
      Review/Lunch (part 1)
    12:30 PM - 01:30 PM
      Review/Lunch (part 2)
    01:30 PM - 02:15 PM
      Broadening the conversation: Issues and concerns (Diane Briars)
    02:15 PM - 02:30 PM
      Break
    02:30 PM - 03:30 PM
      Large Group Reports
    03:30 PM - 04:45 PM
      Working collectively to assess proficiency: Panel interview
    04:45 PM - 05:30 PM
      Making progress on assessing proficiency (Alan Schoenfeld)
  8. Workshop Hot Topics: Surface subgroups and cube complexes

    Ian Agol* (University of California, Berkeley), Danny Calegari (University of Chicago), Ursula Hamenstädt (University Bonn), Vlad Markovic (California Institute of Technology)

    Recently there has been substantial progress in our understanding of the related questions of which hyperbolic groups are cubulated on the one hand, and which contain a surface subgroup on the other. The most spectacular combination of these two ideas has been in 3-manifold topology, which has seen the resolution of many long-standing conjectures. In turn, the resolution of these conjectures has led to a new point of view in geometric group theory, and the introduction of powerful new tools and structures. The goal of this conference will be to explore the further potential of these new tools and perspectives, and to encourage communication between researchers working in various related fields.

    Show All Collapse
    Mar 18, 2013
    Monday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:30 AM
      Dehn filling of groups and spaces
    Jason Manning (University at Buffalo (SUNY))
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Wise's Malnormal Special Quotient Theorem
    Daniel Groves
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      The virtual Haken conjecture
    Ian Agol (University of California, Berkeley)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Criterion for Cannon's Conjecture
    Vladimir Markovic
    Mar 19, 2013
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Surface subgroups from linear programming
    Alden Walker
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Surface subgroups in random graphs of free groups
    Danny Calegari (University of California, Berkeley)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Doubles of free groups and hyperbolic surface subgroups
    Sang-hyun Kim
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Recognizing free groups, surface groups and Kleinian groups by their finite quotients
    Alan Reid (University of Texas)
    04:30 PM - 06:20 PM
      Reception
    Mar 20, 2013
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Slim unicorns
    Piotr Przytycki
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      scl in mcg
    Mladen Bestvina (University of Utah)
    Mar 21, 2013
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Surface Subgroups of Isometries of Hyperbolic 3-Space
    Jeremy Kahn
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Bounded quasi-Fuchsian subsurfaces in closed hyperbolic 3-manifolds
    Yi Liu
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Surface quotients of hyperbolic buildings
    David Futer
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Polyhedral complexes, lattices and surface subgroups
    Anne Thomas (University of Glasgow)
    Mar 22, 2013
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Connecting the Roller Boundary and the Poisson-Furstenberg Boundary
    Talia Fernos
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Rigidity of actions on CAT(0) cube complexes
    Alessandra Iozzi (ETH Zurich)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      On surface subgroups of mapping class groups
    Ursula Hamenstaedt (Universität Bonn)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Ascending HNN extensions of free groups
    Jack Button
  9. Workshop Representation Theory, Homological Algebra, and Free Resolutions

    Luchezar Avramov (University of Nebraska), David Eisenbud (University of California, Berkeley), and Irena Peeva* (Cornell University)

    The workshop will focus on recent breakthroughs in understanding and applications of free resolutions and on interactions of commutative algebra and representation theory, where algebraic geometry often appears as a third player. A specific goal is to stimulate further interaction between these fields.

    Show All Collapse
    Feb 11, 2013
    Monday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:30 AM
      Ideals and algebras generated by quadratic and cubic forms in polynomial rings
    Melvin Hochster (University of Michigan)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      t-structures and cotilting modules over commutative noetherian rings
    Lidia Angeleri Huegel
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Maximal Cohen-Macaulay modules and generalised cluster categories
    Idun Reiten
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    04:10 PM - 05:00 PM
      MSRI/Evans Lecture: Multiplicities of graded families of ideals
    Steven Cutkosky (University of Missouri)
    Feb 12, 2013
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      The derived category of a complete intersection ring
    Srikanth Iyengar (University of Nebraska)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lefschetz theorems for dg-categories with applications to matrix factorizations
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      The bicategory of Landau-Ginzburg models
    Daniel Murfet (University of California, Los Angeles)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Group actions on rings and the Cech complex
    Peter Symonds (University of Manchester)
    Feb 13, 2013
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Graded Maximal Cohen-Macaulay Modules over Elliptic Curves
    Ragnar-Olaf Buchweitz (University of Toronto)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Higher Segal Spaces
    Tobias Dyckerhoff
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 02:30 PM
      The representation type of a projective variety
    Rosa M. Miró-Roig (University of Barcelona)
    02:30 PM - 03:00 PM
      Tea
    03:00 PM - 03:20 PM
      Periodicity of \(d\)-cluster tilted algebras
    Alexander Dugas
    03:00 PM - 03:20 PM
      Variation of the first Hilbert coefficients
    Laura Ghezzi
    03:00 PM - 03:20 PM
      Associated primes of local cohomology of flat extensions with regular fibers
    Luis Nunez (University of Michigan)
    03:30 PM - 03:50 PM
      Graded matrix factorizations and complete intersections
    Jesse Burke
    03:30 PM - 03:50 PM
      Representations with finitely many orbits and free resolutions
    Federico Galetto
    03:30 PM - 03:50 PM
      Depth and Dimension for High Syzygies
    Kristen Beck
    04:00 PM - 04:20 PM
      Grothendieck duality and complete intersections
    Gregory Stevenson (Universität Bielefeld)
    04:00 PM - 04:20 PM
      Lower Bounds for the Depth of Powers of Edge Ideals
    Louiza Fouli (New Mexico State University)
    04:00 PM - 04:20 PM
      Lech's Inequality
    Javid Validashti
    04:30 PM - 06:20 PM
      Reception
    Feb 14, 2013
    Thursday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Modules for elementary abelian p-groups and hypersurface singularities
    David Benson (University of Aberdeen)
    10:00 AM - 10:30 AM
      Tea
    10:30 AM - 11:30 AM
      Cohen-Macaulay cones and subcategories
    Hailong Dao (University of Kansas)
    11:30 AM - 12:30 PM
      Asymptotic syzygies of algebraic varieties
    Robert Lazarsfeld (University of Michigan)
    Feb 15, 2013
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Syzygies of torsion bundles and the geometry of the level l modular variety over \(M_g\)
    Gavril Farkas
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:00 PM
      Cluster tilting for Cohen-Macaulay modules
    Osamu Iyama
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 02:30 PM
      Bounds on the Projective Dimension and Regularity of Ideals
    Jason McCullough
    02:30 PM - 03:00 PM
      Tea
    03:00 PM - 03:20 PM
      On a conjecture of Huneke and R. Wiegand
    Olgur Celikbas
    03:00 PM - 03:20 PM
      Local rings of embedding codepth 3. Examples
    Oana Veliche
    03:00 PM - 03:20 PM
      Hypergraphs and Regularity of Square-Free Monomial Ideals
    Kuei-Nuan Lin
    03:30 PM - 03:50 PM
      Nilpotent commutator of a nilpotent matrix
    Leila Khatami
    03:30 PM - 03:50 PM
      Asymptotic Schur Decomposition of Veronese Syzygy Functors
    Xin Zhou
    03:30 PM - 03:50 PM
      Tate cohomology relation for finite dimensional Hopf algebras with an application to group algebras
    nguyen van (Texas A & M University)
    04:00 PM - 04:20 PM
      Contracting endomorphisms and dualizing complexes
    Saeed Nasseh
    04:00 PM - 04:20 PM
      Balanced vertex decomposable simplicial complexes and their h-vectors
    Jennifer Biermann
    04:00 PM - 04:20 PM
      Divisors on graphs, Connected flags, and Syzygies
    Fatemeh Mohammadi
    04:30 PM - 04:50 PM
      Resolutions of orbit closures of quiver representations
    Kavita Sutar
    04:30 PM - 04:50 PM
      Artinian level algebras of low socle degree
    Alessandro De Stefani (University of Virginia)
    04:30 PM - 04:50 PM
      Revisiting Auslander's 1962 ICM Address
    Frank Moore (Wake Forest University)
    Feb 16, 2013
    Saturday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Socles, quasi-socles, and integral dependence
    Bernd Ulrich (Purdue University)
    10:00 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Equations and syzygies via representation theory and combinatorics
    Claudiu Raicu (Princeton University)
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 02:30 PM
      Duality Phenomena for Koszul Homology
    Claudia Miller (Syracuse University)
    02:30 PM - 03:30 PM
      Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Koszul, Ringel, and Serre duality for strict polynomial functors
    Henning Krause (Universität Bielefeld)
    Feb 17, 2013
    Sunday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Some results on the Lex-Plus-Power conjecture
    Giulio Caviglia
    10:00 AM - 10:15 AM
      Break
    10:15 AM - 11:15 AM
      Powers of graded ideals
    Marc Chardin
    11:15 AM - 11:30 AM
      Break
    11:30 AM - 12:30 PM
      Ordinary and symbolic powers are Golod
    Juergen Herzog
  10. Workshop Introductory Workshop: Noncommutative Algebraic Geometry and Representation Theory

    Michael Artin (Massachusetts Institute of Technology - MIT), Michel Van den Bergh* (Vrije Universiteit Brussel), and Toby Stafford (University of Manchester)

    This workshop will provide several short lecture series consisting two or three lectures each to introduce postdocs, graduate students and non-experts to some of the major themes of the conference. While the precise topics may change to reflect developments in the area, it is likely that we will run mini-series in the following subjects:

    Noncommutative algebraic geometry; D-Module Theory; Derived Categories; Noncommutative Resolutions of Singularities; Deformation-Quantization; Symplectic Reflection Algebras; Growth Functions of Infinite Dimensional Algebras.

    Show All Collapse
    Jan 28, 2013
    Monday
    09:00 AM - 09:15 AM
      Welcome
    09:15 AM - 10:30 AM
      Variations on Hochschild cohomology I
    Ragnar-Olaf Buchweitz (University of Toronto)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:15 PM
      Introduction to Growth and growth functions I
    Jason Bell
    12:15 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Introduction to non-commutative algebraic geometry I
    Sholto Smith
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Introduction to Derived Categories I
    Amnon Yekutieli
    Jan 29, 2013
    Tuesday
    09:15 AM - 10:30 AM
      Variations on Hochschild cohomology II
    Ragnar-Olaf Buchweitz (University of Toronto)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:15 PM
      Introduction to Derived Categories II
    Amnon Yekutieli
    12:15 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Introduction to non-commutative algebraic geometry II
    Sholto Smith
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 04:30 PM
      Deformation Quantization I
    Vasiliy Dolgushev
    04:30 PM - 06:20 PM
      Reception
    Jan 30, 2013
    Wednesday
    09:15 AM - 10:30 AM
      Introduction to D-modules I
    David Ben-Zvi (University of Texas)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:15 PM
      Deformation Quantization II
    Vasiliy Dolgushev
    Jan 31, 2013
    Thursday
    09:15 AM - 10:30 AM
      Introduction to D-modules II
    David Ben-Zvi (University of Texas)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:15 PM
      Non-commutative desingularizations and MCM modules I
    Graham Leuschke (Syracuse University)
    12:15 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Noncommutative motives and their applications I
    Matilde Marcolli (California Institute of Technology)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Symplectic reflection algebras I
    Maria Chlouveraki (Université Versailles/Saint Quentin-en-Yvelines)
    Feb 01, 2013
    Friday
    09:15 AM - 10:30 AM
      Introduction to Growth and growth functions II
    Jason Bell
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 12:15 PM
      Noncommutative motives and their applications II
    Matilde Marcolli (California Institute of Technology)
    12:15 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Non-commutative desingularizations and MCM modules II
    Graham Leuschke (Syracuse University)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Symplectic reflection algebras II
    Maria Chlouveraki (Université Versailles/Saint Quentin-en-Yvelines)
  11. Workshop Connections for Women: Noncommutative Algebraic Geometry and Representation Theory

    Georgia Benkart (University of Wisconsin), Ellen Kirkman* (Wake Forest University), and Susan Sierra (Princeton University & University of Edinburgh)

    The Connections for Women workshop associated to the MSRI program in noncommutative algebraic geometry and representation theory is intended to bring together women who are working in these areas in all stages of their careers.

    As the first event in the semester, this workshop will feature a "tapas menu" of current research and open questions: light but intriguing tastes, designed to encourage further exploration and interest. Talks will be aimed at a fairly general audience and will cover diverse topics within the theme of the program. In addition, there will be a poster session for graduate students and recent PhD recipients and a panel discussion on career issues, as well as free time for informal discussion.

    Show All Collapse
    Jan 24, 2013
    Thursday
    09:00 AM - 09:15 AM
      Welcome
    09:15 AM - 10:05 AM
      Open Questions in Noncommutative Algebra and Noncommutative Algebraic Geometry
    James Zhang
    10:15 AM - 10:30 AM
      Poster Previews
    Martina Lanini, Joanna Meinel, Emily Norton (Kansas State University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Tea
    11:00 AM - 11:50 AM
      Poincaré-Birkhoff-Witt Theorems
    Sarah Witherspoon (Texas A & M University)
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 02:20 PM
      Kazdhan-Lusztig polynomials, geometry and categorification
    Catharina Stroppel (Hausdorff Research Institute for Mathematics, University of Bonn)
    02:30 PM - 02:45 PM
      Poster Previews
    Jiarui Fei (University of California), Mee Seong Im (University of Illinois at Urbana-Champaign), Natalia Rojkovskaia
    02:45 PM - 03:15 PM
      Tea
    03:15 PM - 04:05 PM
      What Should a Non-commutative Resolution of Singularities Be?
    Graham Leuschke (Syracuse University)
    04:15 PM - 05:15 PM
      Panel Discussion: Building and Sustaining Momentum (Moderated by Ellen Kirkman)
    Lourdes Juan, Gail Letzter, Anne Shepler, Monica Vazirani (University of California, Davis), Chelsea Walton (Massachusetts Institute of Technology)
    06:00 PM - 08:00 PM
      Dinner for Women at Taste of the Himalayas
    Jan 25, 2013
    Friday
    09:00 AM - 09:50 AM
      What Are the Noncommutative Projective Surfaces?
    Susan Sierra (University of Edinburgh)
    10:00 AM - 10:15 AM
      Poster Previews
    Olga Bershteyn, Spela Spenko, Mary Clair Thompson (Lafayette College)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Tea
    10:45 AM - 11:35 AM
      The Interplay of Algebra and Geometry in the Setting of AS-Regular Algebras
    Michaela Vancliff
    11:45 AM - 12:00 PM
      Poster Previews
    Johanna Hennig (University of California), Manizheh Nafari (DePaul University), Amy Stout, Padmini Veerapen
    12:00 PM - 12:10 PM
      Photo Session
    12:10 PM - 01:40 PM
      Lunch
    01:40 PM - 02:30 PM
      Some Geometry and Combinatorics around the Representations of Cherednik Algebras
    Iain Gordon (University of Edinburgh)
    02:30 PM - 03:00 PM
      Tea
    03:00 PM - 03:50 PM
      An Introduction to Cluster Algebras
    Lauren Williams (University of California, Berkeley)