Logo

Mathematical Sciences Research Institute

Home » Videos » Semester(01-01-2018 - 07-30-2018)

Semester Workshops

01-01-2018 - 07-30-2018

  1. Seminar 5-Minute Talks

    No Speakers Assigned Yet.

    Show All Collapse
    Feb 16, 2018
    Friday
    01:00 PM - 03:00 PM
      5-Minute Talks
  2. Seminar 5-Minute Talks

    No Speakers Assigned Yet.

    Show All Collapse
    Feb 15, 2018
    Thursday
    01:00 PM - 03:00 PM
      5-Minute Talks
  3. Workshop Introductory Workshop: Group Representation Theory and Applications

    Robert Guralnick (University of Southern California), Gunter Malle (TU Kaiserslautern)

    The workshop will survey various important and active areas of the representation theory of finite and algebraic groups, and introduce the audience to several basic open problems in the area. It will consist of 6 series of 3 lectures each given by top experts in the field. The lectures are designed for a diverse audience and will be accessible to non-specialists and graduate students with some background in representation theory. Topics covered include Representation theory of algebraic groups, Decomposition numbers of finite groups of Lie type, Deligne-Lusztig theory,  Block theory, Categorification, and Local-global-conjectures.

    Show All Collapse
    Feb 05, 2018
    Monday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:30 AM
      Character theory of finite groups of Lie type
    Meinolf Geck (Universität Stuttgart)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Characters of Finite Groups and Chains of p-subgroups
    Gabriel Navarro (Universitat de Valencia)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Representation theory of reductive algebraic groups: techniques and applications
    Donna Testerman (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Block theory of finite group algebras.
    Radha Kessar (City, University of London)
    Feb 06, 2018
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Monoidal categories and categorification
    Jonathan Brundan (University of Oregon)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Character theory of finite groups of Lie type
    Meinolf Geck (Universität Stuttgart)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Representations of finite reductive groups: from characteristic zero to transverse characteristic
    Olivier Dudas (Université Paris 7 - Paris Diderot)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Representation theory of reductive algebraic groups: techniques and applications
    Donna Testerman (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
    04:30 PM - 06:20 PM
      Reception
    Feb 07, 2018
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Characters of Finite Groups and Chains of p-subgroups
    Gabriel Navarro (Universitat de Valencia)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Block theory of finite group algebras.
    Radha Kessar (City, University of London)
    Feb 08, 2018
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Representation theory of reductive algebraic groups: techniques and applications
    Donna Testerman (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Representations of finite reductive groups: from characteristic zero to transverse characteristic
    Olivier Dudas (Université Paris 7 - Paris Diderot)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Monoidal categories and categorification
    Jonathan Brundan (University of Oregon)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Block theory of finite group algebras.
    Radha Kessar (City, University of London)
    Feb 09, 2018
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Characters of Finite Groups and Chains of p-subgroups
    Gabriel Navarro (Universitat de Valencia)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Representations of finite reductive groups: from characteristic zero to transverse characteristic
    Olivier Dudas (Université Paris 7 - Paris Diderot)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Monoidal categories and categorification
    Jonathan Brundan (University of Oregon)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Character theory of finite groups of Lie type
    Meinolf Geck (Universität Stuttgart)
  4. Workshop Connections for Women: Group Representation Theory and Applications

    Karin Erdmann (University of Oxford), Julia Pevtsova (University of Washington)

    This intensive two day workshop will introduce graduate students and recent PhD’s to some current topics of research in Representation Theory. It will consists of a mixture of survey talks on the hot topics in the area given by leading experts and research talks by junior mathematicians covering subjects such as new developments in character theory, group cohomology, representations of Lie algebras and algebraic groups, geometric representation theory, and categorification. 

    This workshop is open to all mathematicians.

    Show All Collapse
    Feb 01, 2018
    Thursday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:30 AM
      Schur algebras
    Alexander Kleshchev (University of Oregon)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      An overview over the inductive conditions for the global-local conjectures
    Britta Späth (Bergische Universität-Gesamthochschule Wuppertal (BUGH))
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch
    02:15 PM - 03:00 PM
      Sylow normalizers and Galois action on characters
    Carolina Vallejo (Instituto de Ciencias Matematicas (ICMAT))
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:15 PM
      On the Action of Galois Automorphisms on Characters and Navarro's Sylow 2-Normalizer Conjectures
    Amanda Schaeffer Fry (Metropolitan State University of Denver)
    04:30 PM - 05:30 PM
      Panel Discussion
    06:30 PM - 08:30 PM
      Dinner at the Taste of the Himalayas
    Feb 02, 2018
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Homological algebra and group representations
    Jon Carlson (University of Georgia)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      From groups to Hopf algebras: Cohomology and varieties for modules
    Sarah Witherspoon (Texas A & M University)
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch
    02:15 PM - 03:00 PM
      Deligne categories and complexes of representations of symmetric groups
    Inna Entova-Aizenbud (Ben Gurion University of the Negev)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:15 PM
      Rationality of blocks of quasi-simple finite groups
    Niamh Farrell (University of Kaiserslautern)
    04:30 PM - 05:30 PM
      Representations of algebraic supergroups.
    Vera Serganova (University of California, Berkeley)
  5. Workshop Introductory Workshop: Enumerative Geometry Beyond Numbers

    Denis Auroux (University of California, Berkeley), LEAD Chiu-Chu Melissa Liu (Columbia University), Andrei Okounkov (Columbia University)

    This workshop will consist of expository mini-courses and lectures introducing various aspects of modern enumerative geometry, among which: enumeration via intersection theory on moduli spaces of curves or sheaves, including Gromov-Witten and Donaldson-Thomas invariants; motivic and K-theoretic refinement of these invariants; and categorical invariants (derived categories of coherent sheaves, Fukaya categories).

    Show All Collapse
    Jan 22, 2018
    Monday
    09:00 AM - 09:15 AM
      Welcome
    09:15 AM - 10:15 AM
      Floer theory and Fukaya categories
    Ailsa Keating (Center for Mathematical Sciences)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 12:15 PM
      Moduli spaces of stable maps and GW theory, I
    Rahul Pandharipande (ETH Zurich)
    12:15 PM - 01:45 PM
      Lunch
    01:45 PM - 03:15 PM
      Introduction to Donaldson-Thomas theory, I
    Kai Behrend (University of British Columbia)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 04:45 PM
      Counting invariants of Calabi-Yau orbifolds and their resolutions, II
    Jim Bryan (University of British Columbia)
    Jan 23, 2018
    Tuesday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Moduli spaces of stable maps and GW theory, II
    Rahul Pandharipande (ETH Zurich)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Gamma conjecture and mirror symmetry
    Hiroshi Iritani (Kyoto University)
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 03:00 PM
      Introduction to Donaldson-Thomas theory, II
    Kai Behrend (University of British Columbia)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Counting invariants of Calabi-Yau orbifolds and their resolutions, I
    Jim Bryan (University of British Columbia)
    04:30 PM - 06:20 PM
      Reception
    Jan 24, 2018
    Wednesday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Floer theory and Fukaya categories
    Ailsa Keating (Center for Mathematical Sciences)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Stability conditions and wall-crossing in derived categories
    Yukinobu Toda (Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe )
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 02:30 PM
      Wall-crossing in quasimap theory
    Ionut Ciocan-Fontanine (University of Minnesota, Twin Cities)
    Jan 25, 2018
    Thursday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Introduction to Coulomb branches of 3d N=4 gauge theories from enumerative geometry point of view
    Hiraku Nakajima (Research Institute for Mathematical Sciences)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Stability conditions and wall-crossing in derived categories
    Yukinobu Toda (Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe )
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 03:00 PM
      Infinitesimal deformations of varieties with transversal RDPs
    Barbara Fantechi (Sissa)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Mixed-Spin-P fields and Gromow-Witten invariants of quintic Calabi-Yau threefolds
    Jun Li (Stanford University)
    Jan 26, 2018
    Friday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Knot contact homology and Gromov-Witten theory of conormals
    Tobias Ekholm (Uppsala University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      K-theoretic enumerative invariants"
    Davesh Maulik (Massachusetts Institute of Technology)
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 03:00 PM
      Some applications of enumerative geometry
    Mina Aganagic (University of California, Berkeley)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      K-theoretic enumerative invariants
    Davesh Maulik (Massachusetts Institute of Technology)
  6. Workshop Connections for Women: Enumerative Geometry Beyond Numbers

    Barbara Fantechi (Sissa), LEAD Chiu-Chu Melissa Liu (Columbia University)

    This two-day workshop will provide an overview of significant developments and open problems in modern enumerative geometry, from the perspectives of both algebraic geometry and symplectic topology. 

    This workshop is open to all mathematicians.

    Show All Collapse
    Jan 18, 2018
    Thursday
    08:45 AM - 09:00 AM
      Welcome
    09:00 AM - 10:30 AM
      An introduction to symplectic Gromov-Witten theory
    Dusa McDuff (Barnard College)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Reduced Gromov--Witten invariants from cuspidal curves
    Cristina Manolache (Imperial College, London)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Enumeration of singular subvarieties with tangency conditions
    Yu-Jong Tzeng (University of Minnesota Twin Cities)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Double ramification cycles and tautological relations
    Emily Clader (San Francisco State University)
    04:30 PM - 05:30 PM
      Panel Discussion
    Emily Clader (San Francisco State University), Eleny-Nicoleta Ionel (Stanford University), Dusa McDuff (Barnard College), Katrin Wehrheim (University of California, Berkeley), Lauren Williams (University of California, Berkeley)
    06:30 PM - 08:30 PM
      Dinner
    Jan 19, 2018
    Friday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Real Gromov-Witten theory
    Penka Georgieva (Institut de Mathématiques de Jussieu)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Mirror symmetry for some homogeneous spaces
    Konstanze Rietsch (King's College London)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Newton-Okounkov bodies and cluster duality for Grassmannians
    Lauren Williams (University of California, Berkeley)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:00 PM
      The Gopakumar-Vafa conjecture for symplectic manifolds
    Eleny-Nicoleta Ionel (Stanford University)