Logo

Mathematical Sciences Research Institute

Home » Videos » Semester(08-01-2006 - 12-31-2006)

Semester Workshops

08-01-2006 - 12-31-2006

  1. Workshop CMI/MSRI Hot Topics Workshop: Modularity for GL(2) and Beyond

    Michael Harris, Mark Kisin, Kenneth Ribet, Richard Taylor, David Ellwood

    This workshop is jointly funded by MSRI and the Clay Mathematics Institute.

    Show All Collapse
    Oct 30, 2006
    Monday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Recent Advances in Modular Forms
    Kenneth Ribet (University of California, Berkeley)
    11:00 AM - 12:00 PM
      The Sato-Tate Conjecture
    Nicholas Katz (Princeton University)
    02:00 PM - 03:15 PM
      Galois Representations and Automorphic Forms: Basic Conjectures.
    Richard Taylor (Institute for Advanced Study)
    03:45 PM - 05:00 PM
      Automorphic Forms and Galois Representations: Examples and Techniques
    Richard Taylor (Institute for Advanced Study)
    Oct 31, 2006
    Tuesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Modularity Lifting Theorems I
    Richard Taylor (Institute for Advanced Study)
    10:30 AM - 11:30 AM
      Modularity Lifting Theorems I
    Richard Taylor (Institute for Advanced Study)
    10:30 AM - 11:30 AM
      Modularity Lifting Theorems II
    Richard Taylor (Institute for Advanced Study)
    01:30 PM - 02:30 PM
      Modularity of Potentiality Barsotti-Tate Representations.
    Mark Kisin (Harvard University)
    02:45 PM - 03:45 PM
      The Weight in Serre's Conjecture
    Toby Gee (Imperial College, London)
    04:00 PM - 05:00 PM
      Potential Modularity
    Teruyoshi Yoshida
    Nov 01, 2006
    Wednesday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Automorphic Forms on Unitary Groups I
    Joel Bellaiche
    11:00 AM - 12:30 PM
      Automorphic Forms on Unitary Groups I
    Don Blasius
    Nov 02, 2006
    Thursday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Deformations of P-adic Representations of P-adic Galois Groups
    Christophe Breuil (Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS))
    10:15 AM - 11:15 AM
      P-adic Local Langlands
    Mark Kisin (Harvard University)
    11:30 AM - 12:30 PM
      The Breuil-Mezard Conjecture and Modularity Lifting Theorems
    Mark Kisin (Harvard University)
    02:30 PM - 03:30 PM
      The P-adic Completion of Cohomology
    Matthew Emerton (University of Chicago)
    04:00 PM - 05:00 PM
      Serre's Conjecture
    Kenneth Ribet (University of California, Berkeley)
    Nov 03, 2006
    Friday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Modularity Lifting Theorems for Unity Groups
    Michael Harris (Institut de Mathematiques de Jussieu)
    10:30 AM - 11:30 AM
      Geometry of the Dwork Family
    Nicholas Shepherd-Barron
    01:30 PM - 02:30 PM
      Potential Modularity for N-dimensional Representations
    Michael Harris (Institut de Mathematiques de Jussieu)
    03:00 PM - 04:00 PM
      Whither the Trace Formula
    Robert Langlands
  2. Workshop Analytic and Computational Aspects of Elliptic and Parabolic Equations

    Panagiota Daskalopoulos, Peter Li and Lei Ni

    Show All Collapse
    Oct 23, 2006
    Monday
    09:30 AM - 10:30 AM
      An Eigenvalue Estimate and a Capture Problem
    Andrejs Treibergs
    02:00 PM - 03:00 PM
      Boundary Estimates for Generalized Yamabe Equations
    Szu-yu Sophie Chen
    Oct 24, 2006
    Tuesday
    10:30 AM - 11:30 AM
      Ricci Flow, Entropy and Optimal Transportation
    Peter Topping
    Oct 25, 2006
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Heat Kernels on Weighted Manifolds and Applications
    Alexander Grigor'yan
    Oct 26, 2006
    Thursday
    10:30 AM - 11:30 AM
      Kahler-Ricci Solitons and Holomorphic Fuctions of Polynomial Growth.
    Lei Ni (University of California)
    02:00 PM - 03:00 PM
      The degenerate Complex Monge-Ampere Equation and Donaldson Geoesics.
    Duong Phong
    Oct 27, 2006
    Friday
    11:00 AM - 12:00 PM
      An Interior Gradient Estimate for Solutions of the Symmetric Minimal Surface Equation.
    Leon Simon
  3. Workshop Mathematics of Visual Analysis

    Pat Hanrahan, Stanford University; William Cleveland, Purdue University; Sanda Harabagiu, University Texas-Dallas; Peter Jones, Yale; Leland Wilkinson, Northwestern and SPSS

    Show All Collapse
    Oct 16, 2006
    Monday
    10:30 AM - 12:30 PM
      Visual Analysis-Supporting Interation
    William Cleveland (Purdue University), Lee Edlefsen, Robert Gentleman
    10:30 AM - 12:30 PM
      Historams, Information Distances and "Nonparametric" Inference
    Suresh Venkatasubramanian
    02:00 PM - 04:00 PM
      Finding Patterns
    Peter Jones (Yale University), Michael Mahoney, Francois Meyer, Naoki Saito, Vin de Silva
    04:00 PM - 05:30 PM
      Mathematics of Visual Analysis
    M. Alex Vasilescu
    Oct 17, 2006
    Tuesday
    09:00 AM - 09:30 AM
      Analytics for Visual Analytics
    Nancy Chinchor
    09:30 AM - 10:00 AM
      Visions of Visual Analysis
    Leland Wilkinson
    10:30 AM - 12:30 PM
      Intergrating Heterogeneous Data Sources
    John Byrnes, Sanda Harabagiu (University of Texas at Dallas), Guy Lebanon, Jean-Michel Pomarede, Christian Posse
    02:00 PM - 04:00 PM
      Smart Visual Analysis
    James Arvo, Amy Braverman, Dan Carr, Jock Mackinlay, Leland Wilkinson
    04:30 PM - 05:30 PM
      Panel: Findings and Recommendations
    Nancy Chinchor, William Cleveland (Purdue University), Leland Wilkinson
  4. Workshop Workshop on Topological Methods in Combinatorics, Computational Geometry, and the Study of Algorithms

    G. Carlsson, P. Diaconis, R. Jardine, and G. M. Ziegler

    Show All Collapse
    Oct 02, 2006
    Monday
    09:00 AM - 10:00 AM
      An introduction to topological persistence
    Herbert Edelsbrunner (Duke University)
    10:30 AM - 11:30 AM
      Fundamental group computations in the theory of arrangements and related spaces
    Alexandru Suciu (Northeastern University)
    02:00 PM - 03:00 PM
      Chromatic numbers, morphism complexes, and Stiefel-Whitney characteristic classes
    Dmitry Feichtner-Kozlov
    03:30 PM - 04:00 PM
      Greedy drawings of planar triangulations
    Raghavan Dhandapani
    04:00 PM - 04:30 PM
      The neighborhood complex of a random graph
    Matthew Kahle
    Oct 03, 2006
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Equivariant methods
    Sinisa Vrecica
    10:30 AM - 11:30 AM
      Explicit computations in algebraic topology
    Michael Joswig
    02:00 PM - 03:00 PM
      Homomorphism complexes of graphs: constructions and computations
    Carsten Schultz
    03:30 PM - 04:30 PM
      Graph homomorphisms and the birthday problem
    Persi Diaconis (Stanford University)
    Oct 04, 2006
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Unknotting algorithms and their computational complexity
    Joel Hass (University of California, Davis)
    10:30 AM - 11:30 AM
      Branched covers: A combinatorial model and applications
    Nikolaus Witte
    02:00 PM - 03:00 PM
      Algorithms in discrete Morse theory
    Kevin Knudson
    Oct 05, 2006
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Sparseness and matrix algorithms
    Gunnar Carlsson (Stanford University)
    10:30 AM - 12:00 PM
      Invariance of directed spaces and persistence
    Martin Raussen
    02:00 PM - 03:00 PM
      Bounds for the f-vectors of tight spans
    Michael Joswig
    Oct 06, 2006
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Convex Rank Tests
    Bernd Sturmfels (UC Berkeley Math Faculty)
    10:30 AM - 12:00 PM
      Topological obstructions to polytope projection
    Raman Sanyal (Freie Universität Berlin)
    01:30 PM - 02:00 PM
      Statistics on the planar shape space
    Abhishek Bhattacharya
    02:00 PM - 02:30 PM
      Universality of Hom-complexes
    Anton Dochtermann
    02:30 PM - 03:00 PM
      Pants decomposition of the punctured plane
    Shripad Thite
    03:00 PM - 03:30 PM
      Using computational knot theory to understand DNA packing in viruses
    Javier Arsuaga
  5. Workshop Workshop on Application of Topology in Science and Engineering

    G. Carlsson, P. Diaconis, and S. Holmes

    Show All Collapse
    Sep 18, 2006
    Monday
    All Day
     
    Konstantin Mischaikow
    09:00 AM - 10:00 AM
      Reconstruction of Submanifolds of Euclidean Space from Random Data
    Steve Smale (University of California, Berkeley)
    10:00 AM - 11:15 AM
      Computational Homology and Spatially Explicit Nonlinear Systems
    Konstantin Mischaikow
    11:30 AM - 12:00 PM
      Discrete Exterior Calculas and its Apllication to Computational Electromagnetism
    Melvin Leok
    02:00 PM - 03:00 PM
      Probabilistic and Numerical Validation of Homology Computations for Nodal Domains
    Thomas Wanner
    03:45 PM - 04:45 PM
      Topological Analysis of Molecular Dynamics Simulations of Lipid Membrane Fusion
    Afra Zomorodian
    Sep 19, 2006
    Tuesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Genes in Codon Space
    Susan Holmes (Stanford University)
    10:15 AM - 11:15 AM
      Image Segmentation and Persistence
    John Harer
    02:00 PM - 03:00 PM
      Topological Methods in Protein Structure Analysis
    Yusu Wang
    03:45 PM - 04:45 PM
      Persistence Based Measures of Gene Periodicity
    Yuriy Mileyko
    Sep 20, 2006
    Wednesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Computational Topology in the Study of Dynamical Systems
    Sarah Day
    10:15 AM - 11:15 AM
      Computational Conley Theory
    William Kalies
    02:00 PM - 03:00 PM
      9/20-Talk on Application of Topology
    Robert Ghrist
    Sep 21, 2006
    Thursday
    09:00 AM - 10:00 AM
      The Inegral Geometry of Random Sets
    Jonathan Taylor
    10:15 AM - 11:15 AM
      9/21-Talk on Application of Toplogy
    Persi Diaconis (Stanford University)
    11:30 AM - 12:00 PM
      Geometric Representation of High Dimension Scattered Data as Graph of Functions
    Arthur Jamshidi
    12:00 PM - 12:45 PM
      Homolgy of Color Images
    Peter Saveliev
    02:00 PM - 03:00 PM
      A Stistical approach to Persistent Homology
    Peter Bubenik
    03:45 PM - 04:45 PM
      Reconstruction Using Witness Complexes
    Steve Oudot
    Sep 22, 2006
    Friday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Persistent Cohomology and its Applications
    Vin de Silva
    10:15 AM - 11:15 AM
      9/22-Talk on Application of Topology
    Andrew Blumberg (University of Texas)
    02:00 PM - 03:00 PM
      Geometry of Patch spaces and Image Compression
    Gunnar Carlsson (Stanford University)
  6. Workshop Introductory Workshop on Geometric Flows and Function Theory in Real and Complex Geometry

    Bennett Chow, Peter Li and Gang Tian

    Show All Collapse
    Sep 11, 2006
    Monday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Geometric flows and moment maps, part I
    Ben Weinkove
    11:00 AM - 12:00 PM
      Stability of harmonic functions
    Jiaping Wang
    02:00 PM - 03:00 PM
      Lagrangian mean curvature flow, part I
    Andre Neves (Imperial College, London)
    03:30 PM - 04:30 PM
      Convergence and stability results for the Ricci flow, part I
    Natasa Sesum (Rutgers University)
    Sep 12, 2006
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Geometric flows and moment maps, part II
    Ben Weinkove
    11:00 AM - 12:00 PM
      Sharp estimate of Green's function and applications
    Jiaping Wang
    02:00 PM - 03:00 PM
      Convergence and stability results for the Ricci flow, part II
    Natasa Sesum (Rutgers University)
    03:30 PM - 04:30 PM
      Ricci flow and invariant cones
    Lei Ni (University of California)
    Sep 13, 2006
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      TBA, part I
    Tom Ilmanen
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lagrangian mean curvature flow, part II
    Andre Neves (Imperial College, London)
    Sep 14, 2006
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      TBA, part II
    Tom Ilmanen
    11:00 AM - 12:00 PM
      The Kaehler-Ricci flow on surfaces, part I
    Jian Song
    02:00 PM - 03:00 PM
      Uniformization of complete non-compact Kaehler manifolds and the Kaehler Ricci flow, part I
    Albert Chau
    Sep 15, 2006
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      The Kaehler-Ricci flow on surfaces, part II
    Jian Song
    11:00 AM - 12:00 PM
      Uniformization of complete non-compact Kaehler manifolds and the Kaehler Ricci flow, part II
    Albert Chau
  7. Workshop Introductory Workshop on Computational Application of Algebraic Topology

    G. Carlsson, P. Diaconis, G. M. Ziegler

    Show All Collapse
    Sep 05, 2006
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Algebraic Topology for Sensor Networks
    Robert Ghrist
    11:00 AM - 12:00 PM
      Kneser and Tverberg: On the power of topological methods in Combinatorics
    Gunter Ziegler (Freie Universität Berlin)
    01:30 PM - 02:30 PM
      Algebraic Topology in Distributed Computing
    Sergio Rajsbaum
    02:30 PM - 03:30 PM
      Computational Topology and Dynamics
    Konstantin Mischaikow
    04:00 PM - 05:00 PM
      Computing the homology of a manifold from somewhat noisy random data.
    Shmuel Weinberger (University of Chicago)
    Sep 06, 2006
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Topology for sensor networks
    Robert Ghrist
    11:00 AM - 12:00 PM
      Configuration Space – Test Map Scheme
    Rade Zivaljevic
    02:30 PM - 03:30 PM
      Computational Topology and Dynamics
    Konstantin Mischaikow
    04:00 PM - 05:00 PM
      Horseshoes and Spectral Methods for Detecting Hidden Variables
    Susan Holmes (Stanford University)
    Sep 07, 2006
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Algebraic Topology and High Dimensional Data Analysis
    Gunnar Carlsson (Stanford University)
    11:00 AM - 12:00 PM
      The Topology of Maps between Graphs
    Eric Babson
    01:30 PM - 02:30 PM
      The Geometry of Grains
    Robert MacPherson
    02:30 PM - 03:30 PM
      From Characterization to Algorithm
    Persi Diaconis (Stanford University)
    04:00 PM - 05:00 PM
      How to Describe Variations in Manifolds
    rima izem
    Sep 08, 2006
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Algebraic Topology and High Dimensional Data Analysis
    Gunnar Carlsson (Stanford University)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Topological Variants of Arrow Theorem
    Yuliy Baryshnikov
    01:30 PM - 02:30 PM
      Projection Purist: A Review and Extensions
    Persi Diaconis (Stanford University)
    02:30 PM - 03:30 PM
      Geometric Measures as RNA Shape Descriptions
    Christian Laing
    03:30 PM - 04:30 PM
      Singularity of Data Analytic Operators
    Steven Ellis
  8. Workshop Recent Developments in Arrangements and Configuration Spaces

    Michael Falk (Northern Arizona University), Eva-Maria Feichtner (University of Stuttgart), Hiroaki Terao (Tokyo Metropolitan University)

    The purpose of this workshop is to assess and build upon progress in the theory of hyperplane arrangements and configuration spaces since the 2004 MSRI program Hyperplane Arrangements and Applications.

    Show All Collapse
    Aug 07, 2006
    Monday
    09:45 AM - 10:45 AM
      The B. and M. Shapiro conjecture in real algebraic geometry and the Bethe Ansatz
    Alexander Varchenko (University of North Carolina)
    11:15 AM - 12:15 PM
      Resonance and critical points of arrangements
    Daniel Cohen (Louisiana State University)
    02:00 PM - 03:00 PM
      The homology of real De Concini-Procesi models
    Eric Rains
    03:30 PM - 04:00 PM
      k-nets and Line Arrangements in P^2
    Janis Stipins
    04:15 PM - 05:15 PM
      Tropical Implicitization
    Bernd Sturmfels (UC Berkeley Math Faculty)
    Aug 08, 2006
    Tuesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Fitting ideals and cohomology jump loci
    Henry Schenck
    10:30 AM - 11:00 AM
      On the monodromy action on Milnor fibers of graphic arrangements
    Anca Macinic
    11:15 AM - 12:15 PM
      Massey products and monomial ideals
    Graham Denham
    02:00 PM - 03:00 PM
      Cohomology jumping loci, formality, and quasi-projectivity
    Alexandru Suciu (Northeastern University)
    03:30 PM - 04:30 PM
      Navigational complexity of collision free motion planning
    Michael Farber
    Aug 09, 2006
    Wednesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Moduli of Representations of Directed Graph Algebras
    Eric Babson
    10:30 AM - 11:00 AM
      Degeneration varieties
    Max Wakefield
    11:15 AM - 12:15 PM
      Families of arrangements
    Richard Randell
    Aug 10, 2006
    Thursday
    10:30 AM - 11:00 AM
      The stability of $$A_2$$ and $$B_2$$-type arrangements
    Takuro Abe
    11:15 AM - 12:15 PM
      Minimal CW-decomposition and applications
    Masahiko Yoshinaga
    02:00 PM - 03:00 PM
      Genera of complex varieties and singularities of proper maps
    Laurentiu Maxim
    04:15 PM - 04:45 PM
      A remark on Deligne's proof and the Weak Lattice Property
    Emanuele Delucchi
    Aug 11, 2006
    Friday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Homology of fiber-type arrangement complements and configuration spaces
    Daniel Matei
    10:30 AM - 11:00 AM
      Geometry of rank tests
    Anne Shiu
    11:15 AM - 12:15 PM
      Some results on local system cohomologies of Artin groups
    Mario Salvetti
    02:00 PM - 03:00 PM
      Asymptotic Regularity of Ideals
    David Eisenbud (MSRI - Mathematical Sciences Research Institute)
  9. Summer Graduate School Summer Graduate Workshop in Computational Number Theory

    William Stein (University of Washington)

    This workshop will concentrate on computing with modular forms, providing students with the necessary background in both the theoretical and computational aspects of the subject.

    Show All Collapse
    Jul 31, 2006
    Monday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Classical Modular Forms: Lecture 1
    William Stein (University of Washington)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Quaternion Algebras: Lecture 1
    David Kohel
    Aug 01, 2006
    Tuesday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Quaternion Algebras: Lecture 2
    David Kohel
    11:00 AM - 12:00 PM
      Hilbert Modular Forms: Lecture 1
    Lassina Dembele
    02:00 PM - 03:00 PM
      Modular Forms modulo p: Lecture 1
    Gabor Wiese
    Aug 02, 2006
    Wednesday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Classical Modular Forms: Lecture 2
    William Stein (University of Washington)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Modular Forms Modulo p: Lecture 2
    Gabor Wiese
    02:00 PM - 03:00 PM
      Quaternion Algebras: Lecture 3
    David Kohel
    Aug 03, 2006
    Thursday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Classical Modular Forms: Lecture 3
    William Stein (University of Washington)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Modular Forms Modulo p: Lecture 3
    Gabor Wiese
    02:00 PM - 03:00 PM
      Introduction to Quadratic Forms and Modular Forms
    Jonathan Hanke
    Aug 04, 2006
    Friday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Quaternion Algebras: Lecture 4
    David Kohel
    11:00 AM - 12:00 PM
      Modular Forms Modulo p: Lecture 4
    Gabor Wiese
    Aug 07, 2006
    Monday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Modular Forms on Higher Rank Groups: Lecture 1
    Paul Gunnells
    11:00 AM - 12:00 PM
      Hilbert Modular Forms: Lecture 2
    Lassina Dembele
    02:00 PM - 03:00 PM
      Classical Modular Forms: Lecture 4
    William Stein (University of Washington)
    Aug 08, 2006
    Tuesday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Modular Forms on Higher Rank Groups: Lecture 2
    Paul Gunnells
    11:00 AM - 12:00 PM
      Hilbert Modular Forms: Lecture 3
    Lassina Dembele
    02:00 PM - 03:00 PM
      Computing with Siegel Modular Forms
    Nathan Ryan
    Aug 09, 2006
    Wednesday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Modular Forms on Higher Rank Groups: Lecture 3
    Paul Gunnells
    11:00 AM - 12:00 PM
      Hilbert Modular Forms: Lecture 4
    Lassina Dembele
    Aug 10, 2006
    Thursday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Modular Forms on Higher Rank Groups: Lecture 4
    Paul Gunnells