Logo

Mathematical Sciences Research Institute

Home » Videos » Semester(08-01-2008 - 12-31-2008)

Semester Workshops

08-01-2008 - 12-31-2008

  1. Workshop Algebraic Statistics

    Serkan Hosten (SFSU), Lior Pachter (UCB), Bernd Sturmfels (UCB)

    Algebraic statistics is a maturing discipline focused on the applications of algebraic geometry and its computational
    tools in the study of statistical models. Initial results in the area were related to specific problems in categorial data analysis and experimental design, however
    a flurry of activity during the past several years has greatly increased the scope of the subject. Areas of interest now include graphical models, maximum likelihood estimation and
    Bayesian methods. Moreover, a strong connection has developed to applications in the physical and biological sciences. The field draws its tools not only from computational
    algebraic geometry but also from tropical, convex, and information geometry. Moreover, research in algebraic statistics has led to new directions in those fields. The workshop
    will be a meeting point for students and leaders in the field. It will present a focused activity parallel to the 2008-2009 program on Algebraic Methods in Systems Biology and Statistics being hosted by
    the Statistical and Applied Mathematical Sciences Institute.

    Show All Collapse
    Dec 15, 2008
    Monday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Conditional independence structures and polyhedra
    Milan Studeny
    11:00 AM - 12:00 PM
      Algebraic Statistics and Disclosure Limitation Problems
    Aleksandra Slavkovich
    01:30 PM - 02:10 PM
      Non-commutative harmonic analysis in machine learning
    Risi Kondor
    02:20 PM - 03:00 PM
      Markov basis for p1 random graph models
    Sonja Petrovic
    03:30 PM - 04:10 PM
      Hierarchical models for random permutations
    Villo Csiszar
    04:20 PM - 05:00 PM
      Algebraic models for higher-order correlations
    Lek-Heng Lim (University of Chicago)
    Dec 16, 2008
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Perturbation method for determining group of invariance of hierarchical models
    Akimichi takemura
    11:00 AM - 12:00 PM
      Phylogenetic invariants
    Marta Casanellas
    01:30 PM - 02:10 PM
      Semi-algebraic description of conditional independence tree models for binary data
    Piotr Zwiernik
    02:20 PM - 03:00 PM
      Towards the salmon conjecture
    Luke Oeding (University of California, Berkeley)
    03:30 PM - 04:10 PM
      Markov bases of binary graph models
    Serguei Norine
    04:20 PM - 05:00 PM
      "Equations for hidden Markov and related models"
    Alexander Schoenhuth
    Dec 17, 2008
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      On the natural geometry of exponential families
    Nihat Ay
    11:00 AM - 12:00 PM
      Algebraic Geometrical Method in Singular Statistical Estimation
    Sumio Watanabe
    01:30 PM - 02:10 PM
      Asymptotic Approximation of Marginal Likelihood Integrals
    Shaowei Lin
    02:20 PM - 03:00 PM
      Finiteness of small factor analysis models
    Han Xiao
    03:30 PM - 04:10 PM
      Exactness in numerical algebraic computations
    Daniel Bates
    04:20 PM - 05:00 PM
      Moment matrices and real root finding
    Philipp Rostalski
    Dec 18, 2008
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      First steps toward the geometry of cophylogeny
    Ruriko Yoshida
    11:00 AM - 12:00 PM
      Algebraic statistics in non-parametric information geometry"
    Giovanni Pistone
    01:30 PM - 02:10 PM
      Hypothesis Testing For The Wishart Distributions Over A Lorentz Cone
    Ahmad Yasamin
    02:20 PM - 03:00 PM
      Commuting birth-and-death processes
    Caroline Uhler
    03:30 PM - 04:30 PM
      Finiteness theorems in algebraic statistics
    Seth Sullivant (North Carolina State University)
  2. Workshop Using Partnerships to Strengthen Elementary Mathematics Teacher Education

    Deborah Ball (University of Michigan), James Lewis (University of Nebraska), and William McCallum (University of Arizona)

    A core problem – perhaps the central problem – for improving elementary school mathematics is the mathematical education of elementary teachers. The historic isolation of elementary teachers’ study of mathematics from their pedagogical preparation is increasingly seen to be both unnatural and ineffective. Indeed, the mathematical education of elementary teachers is inherently interdisciplinary as future teachers seek to gain the mathematical knowledge, the pedagogical knowledge and the knowledge of young students that is needed to become a successful mathematics teacher. Thus, it seems reasonable that an integrative learning approach to mathematical education of elementary teachers could yield substantial benefits.

    Show All Collapse
    Dec 11, 2008
    Thursday
    09:00 AM - 10:15 AM
      Introduction to the Workshop
    Deborah Ball (University of Michigan), William McCallum (University of Arizona)
    10:40 AM - 12:20 PM
      The Mathematics Semester at the University of Nebraska-Lincoln
    Ruth Heaton (University of Nebraska), Jim Lewis (University of Nebraska)
    01:30 PM - 03:10 PM
      Mathematics for Future Teachers and Parents at Mills College
    Ruth Cossey (Mills College), Barbara Li Santi
    Dec 12, 2008
    Friday
    09:00 AM - 10:05 AM
      Forming Partnerships Across Institutional Boundaries (budgetary, departmental, college)
    Deborah Ball (University of Michigan), Jim Lewis (University of Nebraska), William McCallum (University of Arizona)
    10:40 AM - 12:20 PM
      Math Courses for Elementary Teachers at Sonoma State University
    Ben Ford, Brigitte Lahme (Sonoma State University), Rick Marks, Edith Mendez, Kathy Morris
    01:30 PM - 03:10 PM
      Learning Mathematics for Elementary Teaching at the University of Michigan
    Deborah Ball (University of Michigan), Hyman Bass (University of Michigan), Tim Boerst, Laurie Sleep
    03:35 PM - 04:30 PM
      Collaborative Instruction in Middle/High School Teacher Education
    Rebecca McGraw
    05:00 PM - 05:30 PM
      Closing Session
    Deborah Ball (University of Michigan)
  3. Workshop Discrete Rigidity Phenomena in Additive Combinatorics

    Ben Green (University of Cambridge), Bryna Kra (Northwestern University), Emmanuel Lesigne (University of Tours), Anthony Quas (University of Victoria), Mate Wierdl (University of Memphis)

    Show All Collapse
    Nov 03, 2008
    Monday
    09:00 AM - 09:45 AM
      Discrete Rigidity Phenomena
    Ben Green (University of Cambridge)
    10:15 AM - 11:00 AM
      Uniform spectral gap bounds
    Alexander Gamburd (University of California, Santa Cruz)
    11:15 AM - 12:00 PM
      How does one recognize a nilsequence?
    Bernard Host
    02:15 PM - 03:00 PM
      Sum-Product and Character Sums in finite fields
    Mei-Chu Chang (University of California)
    Nov 04, 2008
    Tuesday
    10:00 AM - 10:45 AM
      A strong Tits Alternative and Arithmetic Heights
    Emmanuel Breuillard (Université Paris-Sud (Orsay))
    11:15 AM - 12:00 PM
      Growth in SL3
    Harald Helfgott (Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS))
    01:45 PM - 02:30 PM
      Randomness Extractors
    Avi Wigderson
    02:35 PM - 03:20 PM
      Freiman-type theorems in nonabelian groups
    Tom Sanders
    03:45 PM - 04:30 PM
      Multiple recurrence along the shifted primes
    Tamar Ziegler (Hebrew University)
    Nov 05, 2008
    Wednesday
    09:00 AM - 09:45 AM
      Rigidity of unipotent joinings in positive characteristic
    Manfred Einsiedler (Eidgenössische TH Zürich-Hönggerberg)
    10:15 AM - 11:00 AM
      Inverse Theorems and Inapproximability
    Ryan O'Donnell
    11:15 AM - 12:00 PM
      On stationary measures and random walks on tori.
    Elon Lindenstrauss (Hebrew University)
    Nov 06, 2008
    Thursday
    10:00 AM - 10:45 AM
      Eigenvalue multiplicity and growth of groups
    James Lee
    11:15 AM - 12:00 PM
      The horocycle flow and primes
    Adrian Ubis
    01:45 PM - 02:30 PM
      Extension of Selberg's theorem and sieving in
    Jean Bourgain (Institute for Advanced Study)
    02:35 PM - 03:20 PM
      Uniform distribution and Hecke Operators
    Akshay Venkatesh (Stanford University)
    04:00 PM - 04:45 PM
      Additive Combinatorics and Piecewise Bohr Subsets of N
    Hillel Furstenberg (Hebrew University)
    Nov 07, 2008
    Friday
    10:00 AM - 10:45 AM
      Decompositions into polynomial phase functions
    Julia Wolf
    11:15 AM - 12:00 PM
      A Boosting proof of the weak regularity lemma
    Luca Trevisan
    01:45 PM - 02:30 PM
      Graph norms and Sidorenko's conjecture
    Hamed Hatami
    02:35 PM - 03:20 PM
      Distribution of Orbits on NIlmanifolds
    Terence Tao (University of California, Los Angeles)
  4. Workshop Elliptic and Hyperbolic Equations on Singular Spaces

    Gilles Carron, Eugenie Hunsicker, Richard Melrose, Michael Taylor, Andras Vasy and Jared Wunsch

    Show All Collapse
    Oct 27, 2008
    Monday
    09:30 AM - 10:30 AM
      A Probabilistic Viewpoint
    Giles Lebeau
    11:00 AM - 12:00 PM
      Restriction theorems on asymptotically conic manifolds
    Andrew Hassell
    02:00 PM - 03:00 PM
      Inverse hyperbolic problems and optical(acoustic)black holes.
    Gregory Eskin
    03:30 PM - 04:30 PM
      The Cauchy problem for the homogeneous Monge Ampere geodesic equation
    Steven Zelditch (Northwestern University)
    Oct 28, 2008
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Global parametrices and decay for wave and Schroedinger evolutions on asymptotically flat backgrounds
    Daniel Tataru (University of California, Berkeley)
    11:00 AM - 12:00 PM
      "The resonant Hermite-Schr\"odinger equation on the sphere"
    Nicolas Burq (Université Paris-Sud (Orsay))
    02:00 PM - 03:00 PM
      Minimal Energy Yang-Mills connections and interpolating instantons.
    Mark Stern
    03:30 PM - 04:30 PM
      "The scattering matrix, sojourn times, and an inverse problem for planar waveguide
    Tanya Christiansen (University of Missouri)
    Oct 29, 2008
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Millson formula for infinite volume case, and the odd zeta Selberg function.
    Colin Guillarmou
    11:00 AM - 12:00 PM
      "Flexibility of singular Einstein metrics''
    Rafe Mazzeo (Stanford University)
    Oct 30, 2008
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Boundary Problems for the Laplacian in Convex Domains
    Marius Mitrea
    11:00 AM - 12:00 PM
      11 dimensional supergravity and asymptotically hyperbolic scattering
    Robin Graham
    02:00 PM - 03:00 PM
      "The Iterative Structure of Corner Operators"
    Bert-Wolfgang Schulze
    Oct 31, 2008
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      "Wave propagation and high energy resolvent estimates for De Sitter - Schwarzchild space
    András Vasy
    11:00 AM - 12:00 PM
      Quantization on fractal trapped sets in scattering by convex obstacles
    Maciej Zworski (University of California, Berkeley)
    12:00 PM - 01:00 PM
      Dynamics and Spectral Asymptotics
    Victor Ivrii
  5. Workshop Promoting Diversity at the Graduate Level in Mathematics: a National Forum

    Sylvia Bozeman (Spelman College), Rhonda Hughes (Bryn Mawr College), Abbe Herzig (SUNY, University at Albany), Duane Cooper (Morehouse College), Ellen Kirkman(Wake Forest University), Ivelisse Rubio (University of Puerto Rico), and Olivia Scriven (Spelman College). Honorary organizers include: Dusa McDuff ( SUNY Stonybrook and Barnard College), Fern Hunt (NIST), and Karen Uhlenbeck (U of Texas at Austin).

    Cultivating diversity and broadening participation of historically underrepresented groups in the mathematical sciences are national goals that are identified by the National Science Foundation as "essential components of the innovation engine that drives the Nation's economy." The goal of this three-day conference is to stimulate, identify, and disseminate successful models that imporve retention of underrepresented groups in graduate programs in mathematics.

    Show All Collapse
    Oct 15, 2008
    Wednesday
    09:00 AM - 09:30 AM
      Welcome, Overview, Articulation of Goals
    Sylvia Bozeman (Spelman College)
    09:30 AM - 10:30 AM
      Plenary Talk
    Trachette Jackson (University of Michigan)
    11:00 AM - 12:00 PM
      "Framing the Issues: What the Data Show, and What We Know"
    Abbe Herzig
    01:00 PM - 03:00 PM
      "The Students' Perspective - Navigating through Critical Transition Points"
    Rachelle DeCoste, Leona Harris
    03:30 PM - 05:00 PM
     
    Deanna Haunsperger (Carleton College), Cora Sadosky
    Oct 16, 2008
    Thursday
    09:15 AM - 09:30 AM
      "Why a diverse community matters, NSF initative on Broadening Participation."
    Deborah Lockhart
    09:30 AM - 10:30 AM
      Women and Math Program at the Institute for Advanced Study
    Karen Uhlenbeck (University of Texas)
    09:30 AM - 10:30 AM
      "Mathematics Faculty, Mathematics Students: Why Do They Look so Different?"
    Shirley Malcom
    11:00 AM - 11:30 AM
      "Framing the Issues: What the Data Show, and What We Know about Diversity in the Mathematics Community"
    Ellen Kirkman (Wake Forest University)
    11:30 AM - 01:00 PM
      "What Can Be Done to Broaden Participation in the Mathematical Sciences?"
    David Manderscheid
    11:30 AM - 01:00 PM
      What Can be Done to Broaden Participation in the Mathematical Sciences?
    David Manderscheid
    02:00 PM - 03:30 PM
      The Students Speak
    Teresa Edwards, Dusa McDuff (Barnard College)
    Oct 17, 2008
    Friday
    09:00 AM - 10:00 AM
      "A Diversity of Careers in Mathematics"
    Garikai Campbell, Alina Cojocaru, Emille Davie, Laura DeMarco, Trachette Jackson (University of Michigan), Beatrice Riviere
    10:00 AM - 11:00 AM
      Low numbers: stereotype threat and the performance of women and minorities
    Joshua Aronson
    11:30 AM - 01:00 PM
      "A Tale of Two Cultures"
    Duane Cooper (Morehouse College), Edray Goins (Purdue University), Ruth Haas, Yi Liu, John Meakin, Janis Oldham, Thomas Scanlon (University of California, Berkeley)
  6. Workshop Topology of Stratified Spaces

    Greg Friedman, Eugénie Hunsicker, Anatoly Libgober, and Laurentiu Maxim

    This workshop will bring together researchers interested in the topology of stratified spaces. It will focus roughly on four topics: topology of complex varieties, signature theory on singular spaces, L2 and intersection cohomology, and mixed Hodge theory and singularities. Aside from talks on current research, there will be a series of introductory lectures on these themes. These talks will be aimed at strengthening the connections among the various topology research groups and the connections between topology researchers and researchers at the program on Analysis of Singular Spaces, running concurrently.

    Show All Collapse
    Sep 08, 2008
    Monday
    09:00 AM - 10:00 AM
      An introduction to L^2 cohomology
    Xianzhe Dai
    10:30 AM - 11:30 AM
      L2 cohomology of QALE space
    Gilles Carron (Université de Nantes)
    01:15 PM - 02:15 PM
      Cohomology of compactifications of locally symmetric spaces
    Les Saper
    02:30 PM - 03:30 PM
      The signature operator on Witt spaces (joint work with Pierre Albin, Eric Leichtnam and Rafe Mazzeo)
    Paolo Piazza
    Sep 09, 2008
    Tuesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      The Signature of Singular Spaces and its Refinements to Generalized Homology Theories.
    Markus Banagl
    10:30 AM - 11:30 AM
      Replacement of fixed points of group actions
    Sylvain Cappell
    01:15 PM - 02:15 PM
      Stratified Surgery and Functoriality
    Shmuel Weinberger
    02:30 PM - 03:30 PM
      The weight filtration for real algebraic varieties
    Clinton McCrory (University of Georgia)
    04:00 PM - 04:30 PM
      Lattices with torsion and rational homology manifolds
    Jim Fowler
    04:30 PM - 05:00 PM
      The (intersection) homology groups of a fibre bundle over a sphere
    Filipp Levikov
    Sep 10, 2008
    Wednesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Elliptic genus of singular varieties
    Anatoly Libgober (University of Illinois)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Cohomology of complements to algebraic plane curves
    Daniel Matei
    11:00 AM - 11:30 AM
      Monodromy of curves and quasi-ordinary surfaces
    Lee McEwan (The Ohio State University-Mansfield)
    11:30 AM - 12:00 PM
      Leray-type Operators for Stratified Spaces and the Parshin's Reciprocity Law for Residues
    Mikhail Mazin
    Sep 11, 2008
    Thursday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Singular Elliptic Genus of Normal Surfaces
    Robert Waelder
    10:30 AM - 11:30 AM
      Singularities in the Minimal Model Program
    Sandor Kovacs (University of Washington)
    01:15 PM - 02:15 PM
      Motivic Characteristic classes of singulare varieties
    Shoji Yokura
    02:30 PM - 03:30 PM
      The perverse filtration and the Lefschetz Hyperplane Theorem
    Mark de Cataldo
    Sep 12, 2008
    Friday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Hodge Structures and Homological Mirror Symmetry
    Ludmil Katzarkov (University of California, Irvine)
    10:30 AM - 11:30 AM
      Singularities of Normal Functions
    Gregory Pearlstein
    01:15 PM - 02:15 PM
      Characteristic classes of mixed Hodge modules
    Joerg Schuermann
    02:30 PM - 03:30 PM
      Hodge theory of Calabi-Yau fibrations
    Matt Kerr
  7. Workshop Introductory Workshop on Analysis on Singular Spaces

    Gilles Carron, Eugenie Hunsicker, Richard Melrose, Michael Taylor, Andras Vasy and Jared Wunsch

    This four-day program will be an introduction to the main themes of the Analysis on Singular Spaces program, geared toward graduate students and postdocs. It will consist of several minicourses, covering topics in
    spectral and scattering theory, index theory, and $L²$-cohomology, as well as developing the technical tools needed as background.

    Show All Collapse
    Sep 02, 2008
    Tuesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Pseudodifferential Operators on Singular Spaces I
    Michael Taylor (University of North Carolina)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Real Blow-ups I
    Richard Melrose (Massachusetts Institute of Technology)
    01:30 PM - 02:30 PM
      Spectral and Scattering Theory I
    Maciej Zworski (University of California, Berkeley)
    02:30 PM - 03:30 PM
      Pseudodifferential Operators on Singular Spaces II
    Michael Taylor (University of North Carolina)
    04:00 PM - 05:00 PM
      Introduction to Index Theory
    Gerd Grubb
    Sep 03, 2008
    Wednesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Pseudodifferential Operators on Singular Spaces III
    Michael Taylor (University of North Carolina)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Real Blow-ups II
    Richard Melrose (Massachusetts Institute of Technology)
    01:30 PM - 02:30 PM
      Spectral and Scattering theory, II
    Tanya Christiansen (University of Missouri)
    02:30 PM - 03:30 PM
      Cohomology, I
    Gilles Carron (Université de Nantes)
    04:00 PM - 05:00 PM
      Introduction to Index Theory II
    Gerd Grubb
    Sep 04, 2008
    Thursday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Pseudodifferential Operators on Singular Spaces
    Michael Taylor (University of North Carolina)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Real Blow-ups III
    Richard Melrose (Massachusetts Institute of Technology)
    01:30 PM - 02:30 PM
      Cohomology, II
    Gilles Carron (Université de Nantes)
    02:30 PM - 03:30 PM
      Introduction to Index Theory III
    Gerd Grubb
    Sep 05, 2008
    Friday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Spectral and Scattering theory, III
    Maciej Zworski (University of California, Berkeley)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Index Theory on Singular Spaces, I
    Paul Loya
    01:30 PM - 02:30 PM
      Spectral and Scattering theory, IV
    Tanya Christiansen (University of Missouri)
    02:30 PM - 03:30 PM
      Cohomology, III
    Gilles Carron (Université de Nantes)
    04:00 PM - 05:00 PM
      Index Theory on Singular Spaces, II
    Paul Loya
  8. Workshop Broader Connections: Analysis on Singular Spaces

    Gilles Carron, Eugenie Hunsicker, Richard Melrose, Michael Taylor, Andras Vasy, and Jared Wunsch

    This two-day program will consist of a "crash course" in topics in PDE relevant to the Analysis on Singular Spaces main program, and in particular will attempt to get graduate students, postdocs, and even advanced
    undergraduates ready for the Introductory Workshop the following week. The focus will be topics in analysis on smooth manifolds whose generalizations to singular spaces will be the focus of the main program.

    Show All Collapse
    Aug 28, 2008
    Thursday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Differential operators
    Thalia Jeffres
    10:30 AM - 11:30 AM
      Differential operators
    Thalia Jeffres
    11:30 AM - 12:30 PM
      Introduction to pseudodifferential operators
    Eugenie Hunsicker (Loughborough University)
    02:00 PM - 03:00 PM
      Index theory I
    Paul Loya
    Aug 29, 2008
    Friday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Index theory II
    Paul Loya
    10:30 AM - 12:30 PM
      Scattering theory
    Tanya Christiansen (University of Missouri)
    03:30 PM - 04:30 PM
      Hodge theory
    Eugenie Hunsicker (Loughborough University)
  9. Workshop Introduction to Ergodic Theory and Additive Combinatorics

    Ben Green (University of Cambridge), Bryna Kra (Northwestern University), Emmanuel Lesigne (University of Tours), Anthony Quas (University of Victoria), and Mate Wierdl (University of Memphis)

    Show All Collapse
    Aug 25, 2008
    Monday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Nilmanifolds in ergodic theory, I
    Bernard Host
    11:10 AM - 12:00 PM
      On the sumsets of infinite sequences
    Endre Szemeredi
    02:00 PM - 03:00 PM
      Nilmanifolds in ergodic theory, II
    Bernard Host
    04:10 PM - 05:00 PM
      Szemeredi's theorem and Hardy fields
    Nikos Frantzikinakis
    Aug 26, 2008
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      An Introduction to Diophantine Dynamics
    Vitaly Bergelson
    11:00 AM - 12:00 PM
      Nilmanifolds in ergodic theory, III
    Bernard Host
    02:00 PM - 02:50 PM
      Arithmetic progressions in sets of fractional dimension
    Izabella Laba
    04:10 PM - 05:00 PM
      Random Fibonacci sequences
    Thierry de la Rue
    Aug 27, 2008
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Progressions in primes, I
    Ben Green (University of Cambridge)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Ergodic Ramsey theory and amenable groups
    Vitaly Bergelson
    Aug 28, 2008
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Correspondence principle and finitary ergodic theory, I
    Terence Tao (University of California, Los Angeles)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Progressions in primes, II
    Ben Green (University of Cambridge)
    02:00 PM - 03:00 PM
      Correspondence principle and finitary ergodic theory, II
    Terence Tao (University of California, Los Angeles)
    04:10 PM - 05:00 PM
      Roth's theorem in additive combinatorics
    Tom Sanders
    Aug 29, 2008
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Progressions in primes, III
    Ben Green (University of Cambridge)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Correspondence principle and finitary ergodic theory, III
    Terence Tao (University of California, Los Angeles)
    02:00 PM - 02:50 PM
      An inverse theorem for the uniformity seminorms associated with the action of \F_p^\infty.
    Tamar Ziegler (Hebrew University)
    04:10 PM - 05:00 PM
      Connections between Ramsey theory for trees and Markov processes
    Benjamin Weiss
  10. Workshop Broader Connections: Ergodic Theory and Additive Combinatorics

    Ben Green (University of Cambridge), Bryna Kra (Northwestern University), Emmanuel Lesigne (University of Tours), Anthony Quas (University of Victoria), Mate Wierdl (University of Memphis)

    Show All Collapse
    Aug 21, 2008
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      An Introduction to Ideas and Methods of Ergodic Ramsey Theory
    Vitaly Bergelson
    11:00 AM - 12:00 PM
      Harmonic Analysis and Additive Combinatorics
    Izabella Laba
    02:00 PM - 03:00 PM
      An introduction to characteristic factors in ergodic theory
    Tamar Ziegler (Hebrew University)
    03:30 PM - 04:30 PM
      An introduction to homogeneous dynamics
    Akshay Venkatesh (Stanford University)
    Aug 22, 2008
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      An Introduction to Ideas and Methods of Ergodic Ramsey Theory
    Vitaly Bergelson
    11:00 AM - 12:00 PM
      Harmonic Analysis and Additive Combinatorics
    Izabella Laba
    02:00 PM - 03:00 PM
      An introduction to characteristic factors in ergodic theory
    Tamar Ziegler (Hebrew University)
    03:30 PM - 04:30 PM
      An introduction to homogeneous dynamics
    Akshay Venkatesh (Stanford University)
  11. Workshop Low Dimensional Topology

    Elisenda Grigsby, Rob Schneiderman, Peter Teichner and Kevin Walker

    In recent years, there has been lots of exciting progress in many branches of low-dimensional topology, including Heegard Floer and Khovanov Homology, small 4-Manifolds, TQFT, knot concordance and Lefschetz fibrations. These are the main themes of this workshop whose format will be three one-hour lectures every day, two in the morning and one survey lecture in the afternoon (except for Friday). This survey lecture will be followed by a panel for experts, lead by the afternoon speaker and some other leaders of the field. The panel will discuss current developments and open problems and it can be extended into the late afternoon if so desired by the panelists.

    Show All Collapse
    Aug 11, 2008
    Monday
    09:00 AM - 09:30 AM
     
    Michael Freedman (University of California)
    09:30 AM - 10:30 AM
      Towards Quantum Characteristic Classes
    Michael Freedman (University of California)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Twisted Alexander Polynomials and Fibrations of 3-manifolds
    Stefano Vidussi
    01:30 PM - 02:30 PM
      4-manifolds, Big and Small
    Ronald Stern (University of California, Irvine)
    Aug 12, 2008
    Tuesday
    09:30 AM - 10:40 AM
      Knot Homologies via Instanton Counting
    Sergei Gukov (California Institute of Technology)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Projectivization, W-Knots, Kashiwara-Vergne and Alekseev-Torossian
    Dror Bar-Natan
    01:30 PM - 02:30 PM
      Broken Lefschetz fibrations on smooth 4-manifolds
    Denis Auroux (University of California, Berkeley)
    Aug 13, 2008
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Contact structures, Heegaard Floer homology and triangulated categories
    Ko Honda
    11:00 AM - 12:00 PM
      Unified Witten-Reshetikhin-Turaev invariants of rational homology 3-spheres
    Anna Beliakova
    01:30 PM - 02:30 PM
      The origin of the calculus (not Newton's)
    Robion Kirby (UC Berkeley Math Faculty)
    Aug 14, 2008
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Categorification of quantum groups
    Mikhail Khovanov (Columbia University)
    11:00 AM - 12:00 PM
      Sutured Floer homology and Seifert surfaces
    Andras Juhasz
    01:30 PM - 02:30 PM
      Heegaard Floer homology
    Peter Ozsvath
    Aug 15, 2008
    Friday
    09:00 AM - 10:00 AM
      4-manifolds and the A-B slice problem
    Slava Krushkal
    10:15 AM - 11:15 AM
      Knot Concordance and Higher-Order Blanchfield Duality
    Constance Leidy
    11:30 AM - 12:30 PM
      The Seiberg-Witten equations and dynamics of vector fields in dimension 3
    Clifford Taubes (Harvard University)