Logo

Mathematical Sciences Research Institute

Home » Videos » Semester(01-01-2018 - 07-30-2018)

Semester Workshops

01-01-2018 - 07-30-2018

  1. Summer Graduate School From Symplectic Geometry to Chaos

    Marcel Guardia (Universitat Politecnica de Catalunya), Vadim Kaloshin (University of Maryland), Leonid Polterovich (Tel Aviv University)

    The purpose of the summer school is to introduce graduate students to state-of-the-art methods and results in Hamiltonian systems and symplectic geometry. We focus on recent developments on the study of chaotic motion in Hamiltonian systems and its applications to models in Celestial Mechanics.

    Show All Collapse
    Jul 23, 2018
    Monday
    09:00 AM - 09:15 AM
      Introduction to MSRI
    09:15 AM - 10:30 AM
      Course One: Lecture 1
    Marcel Guardia (Universitat Politecnica de Catalunya)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Course Two: Lecture 1
    Leonid Polterovich (Tel Aviv University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Discussion Session 1
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Discussion Session 2
    Vukasin Stojisavljevic (Tel Aviv University)
    Jul 24, 2018
    Tuesday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Course One: Lecture 2
    Marcel Guardia (Universitat Politecnica de Catalunya)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Course Two: Lecture 2
    Leonid Polterovich (Tel Aviv University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Discussion Session 1
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Discussion Session 2
    Vukasin Stojisavljevic (Tel Aviv University)
    Jul 25, 2018
    Wednesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Course One: Lecture 3
    Ke Zhang (University of Toronto)
    10:00 AM - 10:30 AM
      Break
    10:30 AM - 11:30 AM
      Course Two: Lecture 3
    Leonid Polterovich (Tel Aviv University)
    11:30 AM - 02:00 PM
      BBQ Lunch
    Jul 26, 2018
    Thursday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Course One: Lecture 4
    Marcel Guardia (Universitat Politecnica de Catalunya)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Course Two: Lecture 4
    Leonid Polterovich (Tel Aviv University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Discussion Session 1
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Discussion Session 2
    Vukasin Stojisavljevic (Tel Aviv University)
    Jul 27, 2018
    Friday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Course One: Lecture 5
    Vadim Kaloshin (University of Maryland)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Course Two: Lecture 5
    Leonid Polterovich (Tel Aviv University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Discussion Session 1
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Discussion Session 2
    Vukasin Stojisavljevic (Tel Aviv University)
    Jul 30, 2018
    Monday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Course One: Lecture 6
    Vadim Kaloshin (University of Maryland)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Course One: Lecture 7
    Vadim Kaloshin (University of Maryland)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Discussion Session 1
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Discussion Session 2
    Jul 31, 2018
    Tuesday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Course Two: Lecture 6
    Michael Entov (Technion---Israel Institute of Technology)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Course Two: Lecture 7
    Michael Entov (Technion---Israel Institute of Technology)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Discussion Session 1
    Yaniv Ganor (Tel Aviv University)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Discussion Session 2
    Yaniv Ganor (Tel Aviv University)
    Aug 01, 2018
    Wednesday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Course One: Lecture 8
    Ke Zhang (University of Toronto)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Course Two: Lecture 8
    Michael Entov (Technion---Israel Institute of Technology)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    Aug 02, 2018
    Thursday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Course One: Lecture 9
    Ke Zhang (University of Toronto)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Course Two: Lecture 9
    Michael Entov (Technion---Israel Institute of Technology)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Discussion Session 1
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Discussion Session 2
    Yaniv Ganor (Tel Aviv University)
    Aug 03, 2018
    Friday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Course One: Lecture 10
    Ke Zhang (University of Toronto)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Course Two: Lecture 10
    Michael Entov (Technion---Israel Institute of Technology)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:15 PM
      Discussion Session 1
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 05:00 PM
      Discussion Session 2
    Yaniv Ganor (Tel Aviv University)
  2. Summer Graduate School Representations of High Dimensional Data

    Blake Hunter (Microsoft), Deanna Needell (University of California, Los Angeles)

    In today's world, data is exploding at a faster rate than computer architectures can handle. This summer school will introduce students to modern and innovative mathematical techniques that address this phenomenon. Hands-on topics will include data mining, compression, classification, topic modeling, large-scale stochastic optimization, and more.

    Show All Collapse
    Jul 09, 2018
    Monday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Introduction to MSRI
    09:30 AM - 10:15 AM
      Introduction to summer school and hosts
    Jeff Blanchard (Grinnell College), Deanna Needell (University of California, Los Angeles)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 12:00 PM
      Lecture 1
    Jeff Blanchard (Grinnell College)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Exercises
    Jeff Blanchard (Grinnell College)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Exercises and Discussion
    Jul 10, 2018
    Tuesday
    09:30 AM - 10:15 AM
      Lecture 1
    Deanna Needell (University of California, Los Angeles)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 12:00 PM
      Lecture 2
    Jeff Blanchard (Grinnell College)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Exercises
    Jeff Blanchard (Grinnell College)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Exercises and Discussion
    Jul 11, 2018
    Wednesday
    09:30 AM - 10:45 AM
      Lecture 1
    Jeff Blanchard (Grinnell College)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Break
    11:15 AM - 11:30 AM
      Group Photo
    11:30 AM - 02:00 PM
      BBQ Lunch at Tilden Park
    02:00 PM - 03:00 PM
      Exercises
    Jeff Blanchard (Grinnell College)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Exercises and Discussion
    Jul 12, 2018
    Thursday
    09:30 AM - 10:15 AM
      Lecture 1
    Jeff Blanchard (Grinnell College)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 12:00 PM
      Lecture 2
    Mary Wootters (Stanford University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Exercises
    Jeff Blanchard (Grinnell College), Mary Wootters (Stanford University)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Exercises and Discussion
    Jul 13, 2018
    Friday
    09:30 AM - 10:45 AM
      Lecture 1
    Jeff Blanchard (Grinnell College)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Break
    11:15 AM - 12:00 PM
      Lecture 2
    Anna Ma (University of California, San Diego)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    01:00 PM - 02:30 PM
      Introduction to Deep Learning
    Yannet Interian (University of San Francisco)
    02:30 PM - 03:00 PM
      Exercises
    Jeff Blanchard (Grinnell College)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Exercises and Discussion
    Jul 16, 2018
    Monday
    09:30 AM - 10:15 AM
      Intro to Week 2
    Blake Hunter (Microsoft), Deanna Needell (University of California, Los Angeles)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 12:00 PM
      Lecture 2
    Jeremy Stober (Apple Inc)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Exercises
    Mark Blunk (Apple Inc)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Exercises and Discussion
    Jul 17, 2018
    Tuesday
    09:30 AM - 10:15 AM
      Lecture 1
    Stefan van der Walt (University of California, Berkeley)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 12:00 PM
      Lecture 2
    Stefan van der Walt (University of California, Berkeley)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Lecture 3
    Stefan van der Walt (University of California, Berkeley)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Exercises and Discussion
    Jul 18, 2018
    Wednesday
    09:30 AM - 10:15 AM
      Lecture 1
    Deanna Needell (University of California, Los Angeles)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 12:00 PM
      Lecture 2
    Blake Hunter (Microsoft)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Exercises
    Blake Hunter (Microsoft), Deanna Needell (University of California, Los Angeles)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Exercises and Discussion
    Jul 19, 2018
    Thursday
    09:30 AM - 10:15 AM
      Lecture 1
    Denali Molitor (University of California, Los Angeles)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 12:00 PM
      Lecture 2
    Blake Hunter (Microsoft)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Exercises
    Blake Hunter (Microsoft), Deanna Needell (University of California, Los Angeles)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Exercises and Discussion
    Jul 20, 2018
    Friday
    09:30 AM - 10:15 AM
      Lecture 1
    Blake Hunter (Microsoft)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 12:00 PM
      Career Panel
    Blake Hunter (Microsoft), Deanna Needell (University of California, Los Angeles)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Exercises
    Blake Hunter (Microsoft), Deanna Needell (University of California, Los Angeles)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Exercises and Discussion
  3. Summer Graduate School Derived Categories

    Nicolas Addington (University of Oregon), LEAD Alexander Polishchuk (University of Oregon)

    The goal of the school is to give an introduction to basic techniques for working with derived categories, with an emphasis on the derived categories of coherent sheaves on algebraic varieties. A particular goal will be to understand Orlov’s equivalence relating the derived category of a projective hypersurface with matrix factorizations of the corresponding polynomial.

    Show All Collapse
    Jun 25, 2018
    Monday
    09:00 AM - 09:15 AM
      Introduction to MSRI
    09:15 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    10:00 AM - 10:15 AM
      Exercises
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 11:45 AM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    11:45 AM - 12:00 PM
      Exercises
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch and free time to work
    02:15 PM - 03:15 PM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    03:15 PM - 03:30 PM
      Exercises
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Discussion Session
    Jun 26, 2018
    Tuesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    10:00 AM - 10:15 AM
      Exercises
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 11:45 AM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    11:45 AM - 12:00 PM
      Exercises
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch and free time to work
    02:15 PM - 03:15 PM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    03:15 PM - 03:30 PM
      Exercises
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Discussion Session
    Jun 27, 2018
    Wednesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    10:00 AM - 10:15 AM
      Exercises
    10:15 AM - 10:30 AM
      Break
    10:30 AM - 11:30 AM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon), Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    11:30 AM - 02:15 PM
      BBQ Lunch
    02:15 PM - 03:15 PM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    03:15 PM - 03:30 PM
      Exercises
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Discussion Session
    Jun 28, 2018
    Thursday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    10:00 AM - 10:15 AM
      Exercises
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 11:45 AM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    11:45 AM - 12:00 PM
      Exercises
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch and free time to work
    02:15 PM - 03:15 PM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    03:15 PM - 03:30 PM
      Exercises
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Discussion Session
    Jun 29, 2018
    Friday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    10:00 AM - 10:15 AM
      Exercises
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 11:45 AM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    11:45 AM - 12:00 PM
      Exercises
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch and free time to work
    02:15 PM - 03:15 PM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    03:15 PM - 03:30 PM
      Exercises
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Discussion Session
    Jul 02, 2018
    Monday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    10:00 AM - 10:15 AM
      Exercises
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 11:45 AM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    11:45 AM - 12:00 PM
      Exercises
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch and free time to work
    02:15 PM - 03:15 PM
      Lecture
    Ed Segal (University College)
    03:15 PM - 03:30 PM
      Exercises
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Discussion Session
    Jul 03, 2018
    Tuesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    10:00 AM - 10:15 AM
      Exercises
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 11:45 AM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    11:45 AM - 12:00 PM
      Exercises
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch and free time to work
    02:15 PM - 03:15 PM
      Lecture
    Ed Segal (University College)
    03:15 PM - 03:30 PM
      Exercises
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Discussion Session
    Jul 05, 2018
    Thursday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    10:00 AM - 10:15 AM
      Exercises
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 11:45 AM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    11:45 AM - 12:00 PM
      Exercises
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch and free time to work
    02:15 PM - 03:15 PM
      Lecture
    Ed Segal (University College)
    03:15 PM - 03:30 PM
      Exercises
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Discussion Session
    Jul 06, 2018
    Friday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Alexander Polishchuk (University of Oregon)
    10:00 AM - 10:15 AM
      Exercises
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 11:45 AM
      Lecture
    Nicolas Addington (University of Oregon)
    11:45 AM - 12:00 PM
      Exercises
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch and free time to work
    02:15 PM - 03:15 PM
      Lecture
    Ed Segal (University College)
    03:15 PM - 03:30 PM
      Exercises
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Discussion Session
  4. MSRI-UP MSRI-UP 2018: The Mathematics of Data Science

    Federico Ardila (San Francisco State University), Duane Cooper (Morehouse College), LEAD Maria Franco (Queensborough Community College (CUNY); MSRI - Mathematical Sciences Research Institute), Rebecca Garcia (Sam Houston State University), David Uminsky (University of San Francisco), Suzanne Weekes (Worcester Polytechnic Institute)

    The MSRI-UP summer program is designed to serve a diverse group of undergraduate students who would like to conduct research in the mathematical sciences.

    In 2018, MSRI-UP will focus on the core role of (linear) algebra in current research and application areas of Data Science ranging from unsupervised learning, clustering and networks, to algebraic signal processing and feature extraction, to the central role linear algebra plays in deep machine learning.  The research program will be led by Dr. David Uminsky, Associate Professor of Mathematics and Statistics at the University of San Francisco.

    Show All Collapse
    Jul 27, 2018
    Friday
    09:20 AM - 09:30 AM
      Final Presentations: Opening Remarks
    David Uminsky (University of San Francisco)
    09:30 AM - 10:05 AM
      Hemoglobin Response to Higher Order Gene Interactions – A Spectral Analysis Approach
    Rosa Garza (California State University-Monterey Bay), Lillian González Albino (University of Puerto Rico), Sylvia Nwakanma (Pomona College)
    10:15 AM - 10:50 AM
      A Quantitative Analysis of Exclusionary Discipline Inequities in California K-12 Schools
    Nathalie Huerta (California State University Channel Islands), Skylyn Irby (University of Mississippi), Cristal Quiñones (Pomona College)
    11:00 AM - 11:35 AM
      Classification of Short ECG Readings via Topological Time Series Analysis
    Christopher Dunstan (University of Maryland, Baltimore County), Esteban Escobar (California State Polytechnic University), Luke Trujillo (Harvey Mudd College)
    11:45 AM - 01:00 PM
      Lunch
    01:00 PM - 01:35 PM
      An Eigenbasis Algorithm for Johnson Graphs
    Jackson Abascal (University of Rochester), Amadou Bah (Massachusetts Institute of Technology), Olivia Vasquez (Central Washington University)
    01:45 PM - 02:20 PM
      Statistical Analysis and Geographical Clustering of Los Angeles County Arrests
    Cameron Hooper (California State University), Jaron Jackson (Georgia Institute of Technology), Kessiena Ofunrein (Hampton University)
    02:30 PM - 03:05 PM
      TActIC: Tanh Activations in Image Classification
    Heyley Gatewood (Stetson University), Samuel Hood (Morehouse College), Jonathan Scott (Macalester College)
    03:05 PM - 03:15 PM
      Closing Remarks
    Maria Franco (Queensborough Community College (CUNY); MSRI - Mathematical Sciences Research Institute)
    03:15 PM - 04:00 PM
      Afternoon Tea
  5. Summer Graduate School The ∂-Problem in the Twenty-First Century

    Debraj Chakrabarti (Central Michigan University), Jeffery McNeal (Ohio State University)

    This Summer Graduate School will introduce students to the modern theory of the  inhomogeneous Cauchy-Riemann equation, the fundamental partial differential equation of Complex Analysis. This theory uses powerful tools of partial differential equations, differential geometry and functional analysis to obtain a refined understanding of holomorphic functions on complex manifolds. Besides students planning to work in complex analysis, this course will be valuable to those planning to study partial differential equations, complex differential and algebraic geometry, and operator theory. The exposition will be self-contained and the prerequisites will be kept at a minimum

    Show All Collapse
    Jun 11, 2018
    Monday
    09:00 AM - 09:15 AM
      Introduction to MSRI
    09:15 AM - 09:30 AM
      Introduction
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Jeffery McNeal (Ohio State University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Debraj Chakrabarti (Central Michigan University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Discussion 1
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Discussion 2
    Jun 12, 2018
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Jeffery McNeal (Ohio State University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Debraj Chakrabarti (Central Michigan University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Discussion 1
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Discussion 2
    Jun 13, 2018
    Wednesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Lecture
    Jeffery McNeal (Ohio State University)
    10:00 AM - 10:30 AM
      Break
    10:30 AM - 11:30 AM
      Lecture
    Debraj Chakrabarti (Central Michigan University)
    11:30 AM - 02:00 PM
      BBQ Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Discussion 1
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Discussion 2
    Jun 14, 2018
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Jeffery McNeal (Ohio State University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Debraj Chakrabarti (Central Michigan University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Discussion 1
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Discussion 2
    Jun 15, 2018
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Jeffery McNeal (Ohio State University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Debraj Chakrabarti (Central Michigan University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Discussion 1
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Discussion 2
    Jun 18, 2018
    Monday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Jeffery McNeal (Ohio State University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Debraj Chakrabarti (Central Michigan University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Discussion 1
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Discussion 2
    Jun 19, 2018
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Jeffery McNeal (Ohio State University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Debraj Chakrabarti (Central Michigan University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Discussion 1
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Discussion 2
    Jun 20, 2018
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Jeffery McNeal (Ohio State University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Debraj Chakrabarti (Central Michigan University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Discussion 1
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Discussion 2
    Jun 21, 2018
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lecture
    Jeffery McNeal (Ohio State University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Lecture
    Debraj Chakrabarti (Central Michigan University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Discussion 1
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Discussion 2
    Jun 22, 2018
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Presentations by postdocs and participants
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Presentations by postdocs and participants
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Presentations by postdocs and participants
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Presentations by postdocs and participants
  6. Workshop Representations of Finite and Algebraic Groups

    Robert Guralnick (University of Southern California), Alexander Kleshchev (University of Oregon), Gunter Malle (Universität Kaiserslautern), Gabriel Navarro (University of Valencia), LEAD Pham Tiep (Rutgers University)

    The workshop will bring together key researchers working in various areas of Group Representation Theory to strengthen the interaction and collaboration between them and to make further progress on a number of basic problems and conjectures in the field. Topics of the workshop include
    -- Global-local conjectures in the representation theory of finite groups
    -- Representations and cohomology of simple, algebraic and finite groups
    -- Connections to Lie theory and categorification, and
    -- Applications to group theory, number theory, algebraic geometry, and combinatorics.

    Show All Collapse
    Apr 09, 2018
    Monday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:30 AM
      A tale of two modules
    Geordie Williamson (University of Sydney)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      On Picard groups  of  blocks of finite group algebras
    Radha Kessar (City University)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Overgroups of regular unipotent elements, finite and algebraic
    Donna Testerman (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Characters and Sylow 2-subgroups of maximal class
    Benjamin Sambale (Universität Kaiserslautern)
    Apr 10, 2018
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Applications of representation theory to statistical problems
    Persi Diaconis (Stanford University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Character ratios for finite groups of Lie type
    Martin Liebeck (Imperial College, London)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Character methods and probabilistic methods in groups
    Aner Shalev (The Hebrew University of Jerusalem)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Fock space categorification, Soergel bimodules, and modular representation representation theory in type A
    Ben Elias (University of Oregon)
    04:30 PM - 06:20 PM
      Reception
    Apr 11, 2018
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Lie superalgebras and 2-representation theory
    Jonathan Brundan (University of Oregon)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Parallelotope tilings for symmetric groups
    Joseph Chuang (City University)
    Apr 12, 2018
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Finite groups of Lie type and (q,t)-polynomials
    Raphael Rouquier (University of California, Los Angeles)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Deligne—Lusztig induction and almost characters
    Jay Taylor (University of Arizona)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      The McKay conjecture and Galois action on characters
    Carolina Vallejo (Instituto de Ciencias Matematicas (ICMAT))
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Fourier matrices for unipotent characters
    Olivier Dudas (Université de Paris VII (Denis Diderot))
    Apr 13, 2018
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      The Loewy structure of certain fixed point algebras
    Burkhard Kuelshammer (Friedrich-Schiller-Universität)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      More counting for the counting conjectures
    Britta Späth (Bergische Universität-Gesamthochschule Wuppertal (BUGH))
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      On equivariant cohomology of Calogero-Moser spaces
    Peng Shan (Tsinghua University)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      A Drinfeld center approach to character sheaves
    Roman Bezrukavnikov (Massachusetts Institute of Technology)
  7. Workshop Structures in Enumerative Geometry

    Mina Aganagic (University of California, Berkeley), Jim Bryan (University of British Columbia), LEAD Davesh Maulik (Massachusetts Institute of Technology), Balazs Szendroi (University of Oxford), Richard Thomas (Imperial College, London)

    The purpose of the workshop is to bring together specialists to work on understanding the many-faceted mathematical structures underlying problems in enumerative geometry. Topics represented at the workshop will include: geometric representation theory, supersymmetric gauge theory, string theory, knot theory, and derived geometry, all of which have had a profound effect on the development of modern enumerative geometry.

    Show All Collapse
    Mar 19, 2018
    Monday
    09:30 AM - 09:45 AM
      Introduction
    09:45 AM - 10:45 AM
      Riemann-Hilbert problems from Donaldson-Thomas theory
    Tom Bridgeland (University of Sheffield)
    10:45 AM - 11:15 AM
      Break
    11:15 AM - 12:15 PM
      The cohomological Hall algebra and M-theory
    Kevin Costello (Perimeter Institute of Theoretical Physics)
    12:15 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Wall-crossing in Gromov-Witten and Landau-Ginzburg theory
    Emily Clader (San Francisco State University)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      A proof of the Donaldson-Thomas crepant resolution conjecture
    Jørgen Rennemo (University of Oslo)
    Mar 20, 2018
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Quiver gauge theories and Kac-Moody Lie algebras
    Hiraku Nakajima (Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe )
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Periods and quasiperiods of modular forms and D-brane masses on the quintic
    Albrecht Klemm (Hausdorff Research Institute for Mathematics, University of Bonn)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Enumerative geometry using A1 homotopy theory
    Kirsten Wickelgren (Georgia Institute of Technology)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Categorified BPS invariants for the category of coherent sheaves on a CY3
    Ben Davison (University of Glasgow)
    04:30 PM - 06:00 PM
      Reception/ Poster Session
    Mar 21, 2018
    Wednesday
    09:00 AM - 10:00 AM
      Sheaf quantization of the exact symplectic category
    Vivek Shende (University of California, Berkeley)
    10:00 AM - 10:30 AM
      Break
    10:30 AM - 11:30 AM
      Lie brackets on the homology of moduli spaces, and wall-crossing formulae
    Dominic Joyce (University of Oxford)
    11:30 AM - 11:45 AM
      Break
    11:45 AM - 12:45 PM
      Mirror symmetry and structures of higher genus invariants
    Chiu-Chu Melissa Liu (Columbia University)
    Mar 22, 2018
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Knot Categorification from Geometry (via String Theory)
    Mina Aganagic (University of California, Berkeley)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Quantum mirrors of log Calabi-Yau surfaces and higher genus curve counting
    Pierrick Bousseau (Imperial College, London)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Matrix factorizations in Gromov-Witten theory
    Mark Shoemaker (Colorado State University)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Birational geometry for d-critical loci and wall-crossing in Calabi-Yau 3-folds
    Yukinobu Toda (Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe )
    Mar 23, 2018
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      On counting curves in Calabi-Yau threefolds
    Georg Oberdieck (Massachusetts Institute of Technology)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Log compactifications of GLSM moduli spaces
    Felix Janda (University of Michigan)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Tautological integrals on Hilbert schemes of points
    Alina Marian (Northeastern University)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Enumerative symplectic duality
    Andrei Okounkov (Columbia University)
  8. Workshop Hot Topics: The Homological Conjectures

    Bhargav Bhatt (University of Michigan), Srikanth Iyengar (University of Utah), Wieslawa Niziol (CNRS, Ecole Normale Superieure de Lyon), LEAD Anurag Singh (University of Utah)

    The homological conjectures in commutative algebra are a network of conjectures that have generated a tremendous amount of activity in the last 50 years. They had largely been resolved for commutative rings that contain a field, but, with the exception of some low dimensional cases, several remained open in mixed characteristic --- until recently, when Yves André announced a proof of Hochster's Direct Summand Conjecture. The progress comes from systematically applying Scholze's theory of perfectoid spaces, which had already shown its value by solving formidable problems in number theory and representation theory. One of the goals of the workshop is to cover the ingredients going into the proofs of the Direct Summand Conjecture.

    Show All Collapse
    Mar 12, 2018
    Monday
    09:45 AM - 10:00 AM
      Welcome
    10:00 AM - 11:00 AM
      The homological conjectures: past, present, and future
    Melvin Hochster (University of Michigan)
    11:00 AM - 11:30 AM
      Break
    11:30 AM - 12:30 PM
      Perfectoid fields
    Hélène Esnault (Freie Universität Berlin)
    12:30 PM - 02:30 PM
      Lunch
    02:30 PM - 03:30 PM
      Almost mathematics and the homological conjectures
    Paul Roberts (University of Utah)
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Perfectoid rings
    Wieslawa Niziol (CNRS, Ecole Normale Superieure de Lyon)
    Mar 13, 2018
    Tuesday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Adic spaces I
    Brian Conrad (Stanford University)
    11:00 AM - 11:30 AM
      Break
    11:30 AM - 12:30 PM
      Adic spaces II
    Brian Conrad (Stanford University)
    12:30 PM - 02:30 PM
      Lunch
    02:30 PM - 03:30 PM
      Perfectoid spaces I
    Johan de Jong (Columbia University)
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Perfectoid spaces II
    Kestutis Cesnavicius (Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS))
    05:00 PM - 06:30 PM
      Reception
    Mar 14, 2018
    Wednesday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Almost purity
    Yves Andre (Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS))
    11:00 AM - 11:30 AM
      Break
    11:30 AM - 12:30 PM
      Complements on almost purity
    Gerd Faltings (Max-Planck-Institut für Mathematik)
    Mar 15, 2018
    Thursday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Adjoining p-power roots of the discriminant
    Judith Ludwig (Max-Planck-Institut für Mathematik)
    11:00 AM - 11:30 AM
      Break
    11:30 AM - 12:30 PM
      The Riemann extension theorem
    Kiran Kedlaya (University of California, San Diego)
    12:30 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      The direct summand conjecture and its derived variant
    Bhargav Bhatt (University of Michigan)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 05:00 PM
      The perfectoid Abhyankar lemma and big Cohen-Macaulay algebras
    Yves Andre (Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS))
    Mar 16, 2018
    Friday
    10:00 AM - 11:00 AM
      Remarks on big Cohen-Macaulay algebras and on ramification over log-regular rings
    Ofer Gabber (Institut des Hautes Études Scientifiques (IHES))
    11:00 AM - 11:30 AM
      Break
    11:30 AM - 12:30 PM
      Big Cohen-Macaulay modules, morphisms of perfect complexes, and intersection theorems
    Luchezar Avramov (University of Nebraska)
    12:30 PM - 02:30 PM
      Lunch
    02:30 PM - 03:30 PM
      Perfectoid multiplier/test ideals and symbolic powers
    Linquan Ma (Purdue University)
    03:30 PM - 04:00 PM
      Tea
    04:00 PM - 05:00 PM
      Singularities mod p, and singularities in mixed characteristic
    Karl Schwede (University of Utah)
  9. Workshop Critical Issues in Mathematics Education 2018: Access to mathematics by opening doors for students currently excluded from mathematics

    Aditya Adiredja (University of Arizona), LEAD Julia Aguirre (University of Washington - Tacoma), Kate Belin (Fannie Lou Hamer Freedom High School), LEAD Ricardo Cortez (Tulane University), Michael Driskill (Math for America ), Nicole Joseph (Vanderbilt University), Katherine Stevenson (California State University, Northridge), Francis Su (Harvey Mudd College), Maria del Rosario Zavala (San Francisco State University)

    Our mathematics education system is inequitable. It operates in ways that leave a significant proportion of students with negative mathematics experiences and inadequate mathematical preparation. The problem is historical and systemic, and the students most disaffected by the current system are overwhelmingly Black and Latino, Indigenous, poor, women, immigrant or first generation college students. If our mathematics community is to sustainably grow and thrive, mathematics education at all levels must be transformed.

    This workshop focuses on students for whom we do not yet successfully ensure access to and advancement in mathematics. Sessions will share relevant programmatic efforts and innovative research that have been shown to maintain or increase students’ engagement and interests in mathematics across k-12, undergraduate and graduate education. The sessions will focus particularly on reproducible efforts that affirm those students’ identities and their diverse intellectual resources and lived experiences. These efforts at various levels of mathematics education will highlight ways in which meaningful experiences in mathematics can disrupt ongoing systemic oppression. Participants will leave with conceptual and practical ways to open up and elevate mathematics education where all students thrive.

    Group Photo

    Show All Collapse
    Feb 21, 2018
    Wednesday
    03:30 PM - 04:00 PM
      Registration
    04:00 PM - 04:30 PM
      Workshop Overview and Logistics
    04:30 PM - 06:00 PM
      Plenary Presentations with Moderated Discussion
    Phil Kutzko (University of Iowa)
    06:00 PM - 07:10 PM
      Reception
    Feb 22, 2018
    Thursday
    09:00 AM - 10:15 AM
      Panel on perspectives on mathematics as gatekeeper/gateway
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 11:45 AM
      Parallel Sessions on Challenging the System We Are Part of
    11:45 AM - 12:00 PM
      Reconvene as a Whole Group
    12:00 PM - 01:00 PM
      Lunch
    01:00 PM - 02:30 PM
      Plenary Presentations with Moderated Discussion
    Rochelle Gutierrez (University of Illinois), Danny Martin (University of Illinois at Chicago)
    02:30 PM - 03:00 PM
      What's working: Research Lightning Talks
    03:00 PM - 03:30 PM
      Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      What's working: Research Roundtable discussions
    04:30 PM - 05:00 PM
      Regroup and Preview of Next Day Activities
    05:00 PM - 05:45 PM
      Mathical Book Prize reading and award ceremony
    David Eisenbud (MSRI - Mathematical Sciences Research Institute), Paul Giganti
    Feb 23, 2018
    Friday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Plenary Presentations with Moderated Discussion
    Estela Bensimon (University of Southern California), Jose Vilson (New York City Department of Education)
    10:30 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 11:45 AM
      Breakout Sessions: Action Plan brainstorming
    11:45 AM - 12:00 PM
      Reconvene as a Whole Group
    12:00 PM - 01:00 PM
      Lunch
    01:00 PM - 02:30 PM
      Plenary Presentations with Moderated Discussion
    Dave Kung (St. Mary's College of Maryland), Sumun Pendakur (University of Southern California)
    02:30 PM - 03:00 PM
      Whole Group Action Plan Development
    03:00 PM - 03:30 PM
      Break
    03:30 PM - 04:30 PM
      Closing Summary and Action Plan Sharing
    Julia Aguirre (University of Washington - Tacoma), Francis Su (Harvey Mudd College)
  10. Seminar 5-Minute Talks

    No Speakers Assigned Yet.

    Show All Collapse
    Feb 16, 2018
    Friday
    01:00 PM - 03:00 PM
      5-Minute Talks
  11. Seminar 5-Minute Talks

    No Speakers Assigned Yet.

    Show All Collapse
    Feb 15, 2018
    Thursday
    01:00 PM - 03:00 PM
      5-Minute Talks
  12. Workshop Introductory Workshop: Group Representation Theory and Applications

    Robert Guralnick (University of Southern California), Gunter Malle (Universität Kaiserslautern)

    The workshop will survey various important and active areas of the representation theory of finite and algebraic groups, and introduce the audience to several basic open problems in the area. It will consist of 6 series of 3 lectures each given by top experts in the field. The lectures are designed for a diverse audience and will be accessible to non-specialists and graduate students with some background in representation theory. Topics covered include Representation theory of algebraic groups, Decomposition numbers of finite groups of Lie type, Deligne-Lusztig theory,  Block theory, Categorification, and Local-global-conjectures.

    Show All Collapse
    Feb 05, 2018
    Monday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:30 AM
      Character theory of finite groups of Lie type
    Meinolf Geck (Universität Stuttgart)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Characters of Finite Groups and Chains of p-subgroups
    Gabriel Navarro (University of Valencia)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Representation theory of reductive algebraic groups: techniques and applications
    Donna Testerman (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Block theory of finite group algebras.
    Radha Kessar (City University)
    Feb 06, 2018
    Tuesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Monoidal categories and categorification
    Jonathan Brundan (University of Oregon)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Character theory of finite groups of Lie type
    Meinolf Geck (Universität Stuttgart)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Representations of finite reductive groups: from characteristic zero to transverse characteristic
    Olivier Dudas (Université de Paris VII (Denis Diderot))
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Representation theory of reductive algebraic groups: techniques and applications
    Donna Testerman (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
    04:30 PM - 06:20 PM
      Reception
    Feb 07, 2018
    Wednesday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Characters of Finite Groups and Chains of p-subgroups
    Gabriel Navarro (University of Valencia)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Block theory of finite group algebras.
    Radha Kessar (City University)
    Feb 08, 2018
    Thursday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Representation theory of reductive algebraic groups: techniques and applications
    Donna Testerman (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Representations of finite reductive groups: from characteristic zero to transverse characteristic
    Olivier Dudas (Université de Paris VII (Denis Diderot))
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Monoidal categories and categorification
    Jonathan Brundan (University of Oregon)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Block theory of finite group algebras.
    Radha Kessar (City University)
    Feb 09, 2018
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Characters of Finite Groups and Chains of p-subgroups
    Gabriel Navarro (University of Valencia)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Representations of finite reductive groups: from characteristic zero to transverse characteristic
    Olivier Dudas (Université de Paris VII (Denis Diderot))
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Monoidal categories and categorification
    Jonathan Brundan (University of Oregon)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Character theory of finite groups of Lie type
    Meinolf Geck (Universität Stuttgart)
  13. Workshop Connections for Women: Group Representation Theory and Applications

    Karin Erdmann (University of Oxford), Julia Pevtsova (University of Washington)

    This intensive two day workshop will introduce graduate students and recent PhD’s to some current topics of research in Representation Theory. It will consists of a mixture of survey talks on the hot topics in the area given by leading experts and research talks by junior mathematicians covering subjects such as new developments in character theory, group cohomology, representations of Lie algebras and algebraic groups, geometric representation theory, and categorification. 

    This workshop is open to all mathematicians.

    Show All Collapse
    Feb 01, 2018
    Thursday
    09:15 AM - 09:30 AM
      Welcome
    09:30 AM - 10:30 AM
      Schur algebras
    Alexander Kleshchev (University of Oregon)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      An overview over the inductive conditions for the global-local conjectures
    Britta Späth (Bergische Universität-Gesamthochschule Wuppertal (BUGH))
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch
    02:15 PM - 03:00 PM
      Sylow normalizers and Galois action on characters
    Carolina Vallejo (Instituto de Ciencias Matematicas (ICMAT))
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:15 PM
      On the Action of Galois Automorphisms on Characters and Navarro's Sylow 2-Normalizer Conjectures
    Amanda Schaeffer Fry (Metropolitan State University of Denver)
    04:30 PM - 05:30 PM
      Panel Discussion
    06:30 PM - 08:30 PM
      Dinner at the Taste of the Himalayas
    Feb 02, 2018
    Friday
    09:30 AM - 10:30 AM
      Homological algebra and group representations
    Jon Carlson (University of Georgia)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      From groups to Hopf algebras: Cohomology and varieties for modules
    Sarah Witherspoon (Texas A & M University)
    12:00 PM - 02:15 PM
      Lunch
    02:15 PM - 03:00 PM
      Deligne categories and complexes of representations of symmetric groups
    Inna Entova-Aizenbud (Ben Gurion University of the Negev)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:15 PM
      Rationality of blocks of quasi-simple finite groups
    Niamh Farrell (Universität Kaiserslautern)
    04:30 PM - 05:30 PM
      Representations of algebraic supergroups.
    Vera Serganova (University of California, Berkeley)
  14. Workshop Introductory Workshop: Enumerative Geometry Beyond Numbers

    Denis Auroux (University of California, Berkeley), LEAD Chiu-Chu Melissa Liu (Columbia University), Andrei Okounkov (Columbia University)

    This workshop will consist of expository mini-courses and lectures introducing various aspects of modern enumerative geometry, among which: enumeration via intersection theory on moduli spaces of curves or sheaves, including Gromov-Witten and Donaldson-Thomas invariants; motivic and K-theoretic refinement of these invariants; and categorical invariants (derived categories of coherent sheaves, Fukaya categories).

    Show All Collapse
    Jan 22, 2018
    Monday
    09:00 AM - 09:15 AM
      Welcome
    09:15 AM - 10:15 AM
      Floer theory and Fukaya categories
    Ailsa Keating (Center for Mathematical Sciences)
    10:15 AM - 10:45 AM
      Break
    10:45 AM - 12:15 PM
      Moduli spaces of stable maps and GW theory, I
    Rahul Pandharipande (ETH Zurich)
    12:15 PM - 01:45 PM
      Lunch
    01:45 PM - 03:15 PM
      Introduction to Donaldson-Thomas theory, I
    Kai Behrend (University of British Columbia)
    03:15 PM - 03:45 PM
      Tea
    03:45 PM - 04:45 PM
      Counting invariants of Calabi-Yau orbifolds and their resolutions, II
    Jim Bryan (University of British Columbia)
    Jan 23, 2018
    Tuesday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Moduli spaces of stable maps and GW theory, II
    Rahul Pandharipande (ETH Zurich)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Gamma conjecture and mirror symmetry
    Hiroshi Iritani (Kyoto University)
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 03:00 PM
      Introduction to Donaldson-Thomas theory, II
    Kai Behrend (University of British Columbia)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Counting invariants of Calabi-Yau orbifolds and their resolutions, I
    Jim Bryan (University of British Columbia)
    04:30 PM - 06:20 PM
      Reception
    Jan 24, 2018
    Wednesday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Floer theory and Fukaya categories
    Ailsa Keating (Center for Mathematical Sciences)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Stability conditions and wall-crossing in derived categories
    Yukinobu Toda (Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe )
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 02:30 PM
      Wall-crossing in quasimap theory
    Ionut Ciocan-Fontanine (University of Minnesota, Twin Cities)
    Jan 25, 2018
    Thursday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Introduction to Coulomb branches of 3d N=4 gauge theories from enumerative geometry point of view
    Hiraku Nakajima (Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe )
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Stability conditions and wall-crossing in derived categories
    Yukinobu Toda (Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe )
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 03:00 PM
      Infinitesimal deformations of varieties with transversal RDPs
    Barbara Fantechi (International School for Advanced Studies (SISSA/ISAS))
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Mixed-Spin-P fields and Gromow-Witten invariants of quintic Calabi-Yau threefolds
    Jun Li (Stanford University)
    Jan 26, 2018
    Friday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Knot contact homology and Gromov-Witten theory of conormals
    Tobias Ekholm (Uppsala University)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      K-theoretic enumerative invariants"
    Davesh Maulik (Massachusetts Institute of Technology)
    12:00 PM - 01:30 PM
      Lunch
    01:30 PM - 03:00 PM
      Some applications of enumerative geometry
    Mina Aganagic (University of California, Berkeley)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      K-theoretic enumerative invariants
    Davesh Maulik (Massachusetts Institute of Technology)
  15. Workshop Connections for Women: Enumerative Geometry Beyond Numbers

    Barbara Fantechi (International School for Advanced Studies (SISSA/ISAS)), LEAD Chiu-Chu Melissa Liu (Columbia University)

    This two-day workshop will provide an overview of significant developments and open problems in modern enumerative geometry, from the perspectives of both algebraic geometry and symplectic topology. 

    This workshop is open to all mathematicians.

    Show All Collapse
    Jan 18, 2018
    Thursday
    08:45 AM - 09:00 AM
      Welcome
    09:00 AM - 10:30 AM
      An introduction to symplectic Gromov-Witten theory
    Dusa McDuff (Barnard College)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Reduced Gromov--Witten invariants from cuspidal curves
    Cristina Manolache (Imperial College, London)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Enumeration of singular subvarieties with tangency conditions
    Yu-Jong Tzeng (University of Minnesota Twin Cities)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:30 PM
      Double ramification cycles and tautological relations
    Emily Clader (San Francisco State University)
    04:30 PM - 05:30 PM
      Panel Discussion
    Emily Clader (San Francisco State University), Eleny-Nicoleta Ionel (Stanford University), Dusa McDuff (Barnard College), Katrin Wehrheim (University of California, Berkeley), Lauren Williams (University of California, Berkeley)
    06:30 PM - 08:30 PM
      Dinner
    Jan 19, 2018
    Friday
    09:00 AM - 10:30 AM
      Real Gromov-Witten theory
    Penka Georgieva (Institut de Mathématiques de Jussieu)
    10:30 AM - 11:00 AM
      Break
    11:00 AM - 12:00 PM
      Mirror symmetry for some homogeneous spaces
    Konstanze Rietsch (King's College London)
    12:00 PM - 02:00 PM
      Lunch
    02:00 PM - 03:00 PM
      Newton-Okounkov bodies and cluster duality for Grassmannians
    Lauren Williams (University of California, Berkeley)
    03:00 PM - 03:30 PM
      Tea
    03:30 PM - 04:00 PM
      The Gopakumar-Vafa conjecture for symplectic manifolds
    Eleny-Nicoleta Ionel (Stanford University)