Logo

Mathematical Sciences Research Institute

Home » Workshop » Schedule

Schedule

Geometric Aspects of the Langlands Program March 18, 2002 - March 22, 2002

Show All Collapse
Mar 18, 2002
Monday
09:15 AM - 09:45 AM
  Morning Tea
09:45 AM - 10:00 AM
  Welcoming Remarks
Loa Nowina-Sapinski
10:00 AM - 11:00 AM
  On Langlands correspondence in the de Rham setting, part I
Alexander Beilinson (University of Chicago)
11:00 AM - 11:30 AM
  Break
11:30 AM - 12:30 PM
  Perverse sheaves on loop Grassmannians
Ivan Mirkovic (University of Massachusetts, Amherst)
12:30 PM - 02:00 PM
  Lunch
02:00 PM - 03:00 PM
  Central sheaves on he affine flag variety: A prerequisite for Bezrukavnikov's work
Dennis Gaitsgory (Harvard University)
03:00 PM - 03:30 PM
  Afternoon Tea
04:10 PM - 05:10 PM
  Arthur-Selberg trace formula, Drinfeld shtukas and Langlands' correspondence
Laurent Lafforgue
Mar 19, 2002
Tuesday
10:00 AM - 11:00 AM
  Introduction to Shimura varieties
Gerd Faltings
11:30 AM - 12:30 PM
  Local models of Shimura varieties in the ramified case
Michael Rapoport (Universität Bonn)
02:00 PM - 03:00 PM
  Combinatorial patterns in the weight filtration on the nearby cycles for some Shimura varieties with bad reduction
Thomas Haines (University of Maryland)
03:30 PM - 04:30 PM
  Geometric realization of local Langlands correspondences
Michael Harris (Institut de Mathématiques de Jussieu)
Mar 20, 2002
Wednesday
10:00 AM - 11:00 AM
  Pavings of polyhedra, glueing of Schubert cells and compactification of configuration spaces, part I
Laurent Lafforgue
11:30 AM - 12:30 PM
  Line-bundles on the moduli-space of G-torsors
Gerd Faltings
02:00 PM - 03:00 PM
  Sheaves on affine flags, and modular representations of the Langlands dual Lie algebra
Roman Bezrukavnikov
03:30 PM - 04:30 PM
  p-Adic automorphic representations
Matthew Emerton (University of Chicago)
Mar 21, 2002
Thursday
10:00 AM - 11:00 AM
  On Langlands correspondence in the de Rham setting, part Ii
Alexander Beilinson (University of Chicago)
11:30 AM - 12:30 PM
  Pavings of polyhedra, glueing of Schubert cells and compactification of configuration spaces, part II
Laurent Lafforgue
02:00 PM - 03:00 PM
  Uhlenbeck spaces for A^2 and affine Lie algebra $$\hat{sl}_n$$
Michael Finkelberg
03:30 PM - 04:30 PM
  An introduction to the Drinfeld-Langlands program
Gerard Laumon (Université Paris-Sud (Orsay))
Mar 22, 2002
Friday
10:00 AM - 11:00 AM
  Modular representations of p-adic groups and q-affine Schur algebras
Marie-France Vigneras (Université de Paris VII (Denis Diderot))
11:30 AM - 12:30 PM
  Geometric Rankin-Selberg for GL(n)
Sergey Lysenko
02:00 PM - 03:00 PM
  Formal arcs to algebraic semi-groups and automorphic L-functions
Amy Braverman
03:30 PM - 04:30 PM
  Fourier transform for quantized completely integrable systems
Dima Arinkin (University of Wisconsin)