Logo

Mathematical Sciences Research Institute

Home » Workshop » Schedule

Schedule

Homological Methods in Representation Theory March 31, 2008 - April 04, 2008

Show All Collapse
Mar 31, 2008
Monday
09:30 AM - 10:30 AM
  On graded centers of stable and derived module categories
Markus Linckelmann (City University)
11:00 AM - 12:00 PM
  Deligne-Lusztig restriction of modular Gelfand-Graev representations
Cedric Bonnafe
02:00 PM - 03:00 PM
  Cohomology of finite groups of Lie type
Cornelius Pillen
04:10 PM - 05:00 PM
  Classifying spaces and cohomology of finite groups
David Benson (University of Aberdeen)
Apr 01, 2008
Tuesday
09:30 AM - 10:30 AM
  The geometry of tensor triangulated categories of representations
Paul Balmer
11:00 AM - 12:00 PM
  Localizing subcategories of the stable module category of a finite group
Srikanth Iyengar (University of Nebraska)
02:00 PM - 03:00 PM
  An application of topology to computing the cohomology of Young modules for the symmetric group
David Hemmer (University at Buffalo (SUNY))
03:30 PM - 04:30 PM
  Reduced standard modules, filtrations, and cohomology
Brian Parshall (University of Virginia)
Apr 02, 2008
Wednesday
09:30 AM - 10:30 AM
  Mutations of quivers with potentials and derived equivalences
Bernhard Keller (Université de Paris VII (Denis Diderot))
11:00 AM - 12:00 PM
  Local-to-global principles for groups and p-local finite groups
Jesper Grodal (University of Copenhagen)
Apr 03, 2008
Thursday
09:30 AM - 10:30 AM
  Tensoring with the Steinberg module
Henning Andersen
11:00 AM - 12:00 PM
  Cohomology and Varieties for Lie Superalgebras
Jonathan Kujawa (University of Oklahoma)
02:00 PM - 03:00 PM
  p-nilpotent operators and vector bundles
Eric Friedlander (University of Southern California)
03:30 PM - 04:30 PM
  Controlling fusion in saturated fusion systems
Radha Kessar
Apr 04, 2008
Friday
09:30 AM - 10:30 AM
  Generic kernels and other constructions of modules over group (scheme) algebras
Jon Carlson (University of Georgia)
11:00 AM - 12:00 PM
  Spectra of tensor triangulated categories
Julia Pevtsova (University of Washington)
02:00 PM - 03:00 PM
  Homomorphisms and higher extensions for Schur algebras and symmetric groups
Alison Parker
03:30 PM - 04:30 PM
  The representation dimension of a finite dimensional algebra
Henning Krause (Universität Bielefeld)