Logo

Mathematical Sciences Research Institute

Home » Workshop » Schedule

Schedule, Notes/Handouts & Videos

Derived algebraic geometry and its applications March 25, 2019 - March 29, 2019

Show All Collapse
Mar 25, 2019
Monday
09:15 AM - 09:30 AM
  Welcome
09:30 AM - 10:30 AM
  Characters of categorical representations: theory and applications
Constantin Teleman (University of California, Berkeley)
10:30 AM - 11:00 AM
  Break
11:00 AM - 12:00 PM
  TBA
Bhargav Bhatt (University of Michigan)
12:00 PM - 02:00 PM
  Lunch
02:00 PM - 03:00 PM
  Dualizing spheres for p-adic analytic groups with applications to chromatic homotopy theory.
Vesna Stojanoska (University of Illinois at Urbana-Champaign)
03:00 PM - 03:30 PM
  Tea
03:30 PM - 04:30 PM
  Spectral Lie algebras and unstable homotopy theory
Gijs Heuts (Universiteit Utrecht)
Mar 26, 2019
Tuesday
09:30 AM - 10:30 AM
  Affine Beilinson-Bernstein at the critical level for GL_2
Sam Raskin (University of Texas, Austin)
10:30 AM - 11:00 AM
  Break
11:00 AM - 12:00 PM
  Moduli of flat connections on smooth varieties
Tony Pantev (University of Pennsylvania)
12:00 PM - 02:00 PM
  Lunch
02:00 PM - 03:00 PM
  Singular support for categories over a scheme
Dmytro Arinkin (University of Wisconsin-Madison)
03:00 PM - 03:30 PM
  Tea
03:30 PM - 04:30 PM
  An arithmetic enrichment of the degree of a finite map, and applications to enumerative geometry
Kirsten Wickelgren (Georgia Institute of Technology)
04:30 PM - 06:20 PM
  Reception
Mar 27, 2019
Wednesday
09:30 AM - 10:30 AM
  p-adic K-theory and topological cyclic homology
Akhil Mathew (University of Chicago)
10:30 AM - 11:00 AM
  Break
11:00 AM - 12:00 PM
  On the K-theory of pullbacks
Georg Tamme (Universität Regensburg)
Mar 28, 2019
Thursday
09:30 AM - 10:30 AM
  Character Theory and Tempered Cohomology
Jacob Lurie (Harvard University)
10:30 AM - 11:00 AM
  Break
11:00 AM - 12:00 PM
  Arithmetic subloci of rank one local systems
Hélène Esnault (Freie Universität Berlin)
12:00 PM - 02:00 PM
  Lunch
02:00 PM - 03:00 PM
  Geometrization of the local Langlands correspondence
Laurent Fargues (Institut de Mathématiques de Jussieu)
03:00 PM - 03:30 PM
  Tea
03:30 PM - 04:30 PM
  TBA
Peter Scholze (Universität Bonn)
Mar 29, 2019
Friday
09:30 AM - 10:30 AM
  The Chern character and categorification
Sarah Scherotzke (Westfälische Wilhelms-Universität Münster)
10:30 AM - 11:00 AM
  Break
11:00 AM - 12:00 PM
  $K$-theory of division algebras over local fields
Lars Hesselholt (Nagoya University)
12:00 PM - 02:00 PM
  Lunch
02:00 PM - 03:00 PM
  Vanishing cycles, Bloch's conductor conjecture and non-commutative geometry
Gabriele Vezzosi (Università di Firenze)
03:00 PM - 03:30 PM
  Tea
03:30 PM - 04:30 PM
  Bokstedt periodicity and Bott periodicity
Dmitry Kaledin (V. A. Steklov Institute of Mathematics)