Logo

Mathematical Sciences Research Institute

Home » Workshop » Schedule

Schedule, Notes/Handouts & Videos

Introductory Workshop: Quantum Symmetries January 27, 2020 - January 31, 2020

Show All Collapse
Jan 27, 2020
Monday
09:15 AM - 09:30 AM
  Welcome to MSRI
09:30 AM - 10:30 AM
  Hopf Algebras I
Sarah Witherspoon (Texas A & M University)
10:30 AM - 11:00 AM
  Break
11:00 AM - 12:00 PM
  Introduction to fusion categories I
Victor Ostrik (University of Oregon)
12:00 PM - 02:00 PM
  Lunch
02:00 PM - 03:00 PM
  An introduction to modular tensor categories I
Eric Rowell (Texas A & M University)
03:00 PM - 03:30 PM
  Tea
03:30 PM - 04:30 PM
  Subfactors and Planar Algebras
Emily Peters (Loyola University)
Jan 28, 2020
Tuesday
09:30 AM - 10:30 AM
  Introduction to fusion categories II
Victor Ostrik (University of Oregon)
10:30 AM - 11:00 AM
  Break
11:00 AM - 12:00 PM
  Modular Tensor Categories II
Eric Rowell (Texas A & M University)
12:00 PM - 02:00 PM
  Lunch
02:00 PM - 03:00 PM
  Quantum invariants of links and 3-manifolds I
Anna Beliakova (University of Zurich)
03:00 PM - 03:30 PM
  Tea
03:30 PM - 04:30 PM
  Conformal Nets I
Terry Gannon (University of Alberta)
04:30 PM - 06:20 PM
  Reception
Jan 29, 2020
Wednesday
09:30 AM - 10:30 AM
  Hopf Algebras II
Sarah Witherspoon (Texas A & M University)
10:30 AM - 11:00 AM
  Break
11:00 AM - 12:00 PM
  Finite tensor categories and finite-dimensional Hopf algebras
Cris Negron (University of North Carolina)
Jan 30, 2020
Thursday
09:30 AM - 10:30 AM
  Subfactors and Planar Algebras II
Emily Peters (Loyola University)
10:30 AM - 11:00 AM
  Break
11:00 AM - 12:00 PM
  Topological Orders I
Zhenghan Wang (University of California, Santa Barbara)
12:00 PM - 02:00 PM
  Lunch
02:00 PM - 03:00 PM
  Quantum invariants of links and 3-manifolds II
Anna Beliakova (University of Zurich)
03:00 PM - 03:30 PM
  Tea
03:30 PM - 04:30 PM
  Modular Data and Beyond
Colleen Delaney (Indiana University)
Jan 31, 2020
Friday
09:30 AM - 10:30 AM
  TQFTs and Higher Categories
Claudia Scheimbauer (TU M√ľnchen)
10:30 AM - 11:00 AM
  Break
11:00 AM - 12:00 PM
  Conformal Nets II
Terry Gannon (University of Alberta)
12:00 PM - 02:00 PM
  Lunch
02:00 PM - 03:00 PM
  Topological orders II
Zhenghan Wang (University of California, Santa Barbara)
03:00 PM - 03:30 PM
  Tea
03:30 PM - 04:30 PM
  Segal CFTs
James Tener (Australian National University)